Treść artykułu

Ręka osoby niewidomej na tyflomapie obrazującej zabytkowy park.

Poznajcie tyflomapy zabytkowych ogrodów

Pod koniec maja br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”. Projekt realizowali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, współpracował z nimi również Polski Związek Niewidomych. Efektem przedsięwzięcia było stworzenie tyflomap z audiodeskrypcją pięciu zabytkowych ogrodów zlokalizowanych w różnych regionach Polski.

Projekt zakładał opracowanie i pilotażowe wdrożenie technologii wytwarzania tyflomap zabytkowych parków, zwiększając w ten sposób dostępność oferty turystycznej dla osób niewidomych i słabowidzących. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Rządowego Programu „Dostępność Plus”.

− Opracowaliśmy tyflomapy zabytkowych parków w taki sposób, aby za ich pomocą przekazać unikalne walory kulturowe założeń parkowych, jako kompozycji obejmującej znaczny teren i zawierającej układ określonych elementów przyrody i architektury, zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość – mówiła w trakcie konferencji dr hab. inż. Albina Mościcka, kierownik projektu.

− Osoby niewidome chcą wiedzieć, co widać, co jest przedstawione na obrazku, na mapie. Chcą mieć bezpośredni fizyczny kontakt z dziełem. Najpierw wybierają oni informację sensoryczną, a potem opis cech wizualnych – tłumaczyła Emilia Śmiechowska-Petrovskij z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W projekcie zaproponowano nowe podejście do opracowywania tyflomap parków: zamiast map służących poruszaniu się do nawigacji po parku stworzono mapy pokazujące styl parku, który decyduje o jego pięknie i unikalności. Opracowano mapy parków w stylach: barokowym, renesansowym, angielskim, romantycznym i japońskim. Naukowcy stworzyli tyflomapy: ogrodów tarasowych w Książu, ogrodu barokowego w Wilanowie, ogrodu japońskiego we Wrocławiu, parku angielskiego w Krasiczynie i parku romantycznego w Arkadii. Mapy zawierają również kod QR i NFC – po przyłożeniu do nich smartfonu, można odsłuchać audiodeskrypcji mapy oraz ciekawostek dotyczących danego ogrodu.

Celem projektu było wypracowanie zasad doboru i generalizacji treści tyflomap parków, opracowanie autorskiego zestawu znaków dotykowych i graficznych oraz zasad redakcji, a także sposobu przygotowywania i wydruku tyflomap z wykorzystaniem nowoczesnych niskokosztowych technik druku.

Z naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej współpracowali specjaliści z Polskiego Związku Niewidomych. W trakcie konferencji prof. Albina Mościcka dziękowała Grażynie Wuls i Elżbiecie Oleksiak z Polskiego Związku Niewidomych za wsparcie w realizacji projektu i pomoc w przeprowadzaniu testów z osobami z dysfunkcjami wzroku.

− Jako Polski Związek Niewidomych zrekrutowaliśmy 50 osób niewidomych i słabowidzących w wieku od 15 do 65 lat o różnym poziomie doświadczenia wynikającego z korzystania z tyflomap oraz znajomości pisma brajla. Następnie Wojskowa Akademia Techniczna wybrała 20 beneficjentów, którzy uczestniczyli w 6 sesjach badawczych i 5 konsultacjach na przestrzeni ostatnich 2 lat. Sesje badawcze organizowane były w naszej siedzibie przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie – powiedziała Grażyna Wuls z Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.

Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, przedstawiła w czasie spotkania prezentację. Tematem wystąpienia były „Tyflograficzne doświadczenia Polskiego Związku Niewidomych”.

− Polski Związek Niewidomych zainteresował się sprawą map tyflograficznych na początku lat 80., a bezpośrednią inspiracją była międzynarodowa konferencja kartograficzna zorganizowana w 1982 r., na której przedstawiciele związku podnieśli problem map dla osób niewidomych i słabowidzących. Już w 1983 r. PZN zorganizował podobną krajową konferencję w Warszawie, a po niej Główny Urząd Geodezji i Kartografii wspólnie z PZN powołał zespół Konsultacyjny ds. Opracowania Map dla Niewidomych i Słabowidzących. Następnie GUGiK zlecił prowadzenie prac w celu stworzenia map Państwowemu Przedsiębiorstwu Wydawnictw Kartograficznych przy stałym udziale powołanego zespołu. Prace te były finansowane przez GUGiK – opowiadała Elżbieta Oleksiak.

Ekspertka mówiła również o tym, że istnieje potrzeba wypracowania szczegółowych standardów dostępności tyflografik i planów tyflograficznych. W tym celu konieczne jest wykonanie prac badawczych, powołanie zespołu specjalistów i odbiorców tyflografik oraz planów tyflograficznych, a następnie wypracowanie i przyjęcie jednolitych rozwiązań.

Projekt prowadzony był na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT we współpracy ze specjalistami z zakresu tyflopedagogiki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ekspertami ds. zabytkowych założeń parkowych z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. W ramach projektu współpracował również PZN.

Joanna Rodzewicz/Centrum Komunikacji PZN

 

Prof. Albina Mościcka, Elżbieta Oleksiak, Grażyna Wuls prezentują tyflomapy.

Dwie specjalistki z Instytutu Tyflologicznego oglądają i dotykają tyflomapy parków.

Tyflomapa Ogrodu japońskiego we Wrocławiu.