TikTok medium otwartym na niepełnosprawność
Kochamy rozrywkę, ale często nie mamy na nią czasu. Dlatego potrzebujemy krótkich, dynamicznych, pełnych kolorów i dobrej muzyki treści, które umilą nam czas spędzony na przerwie w szkole lub w drodze do pracy. Niektórzy pomyśleliby w tym momencie o YouTubie, ale mowa tu o jego następcy – TikToku! Medium, które nie boi się różnorodności i każdemu może dać jego pięć minut. Szczególnie jeśli mówi o czymś tak nieoczywistym, jak niepełnosprawność. 3 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, więc to doskonała okazja, aby porozmawiać o tego typu twórcach.
Rewolucja TikToka
2020 rok okazał się błogosławieństwem dla chińskiej aplikacji. Czas światowego kryzysu i globalnego zamknięcia w domach wielu zaprowadził w czeluście Internetu, których wcześniej by się wstydzili. TikTok od samego początku jest silnie krytykowany jako narzędzie negatywnie wpływające na swoich odbiorców. Jest jednak pewna cecha, która pozytywnie wyróżnia go na tle pozostałych social mediów. Publikowany materiał wideo trafia do karty „dla ciebie”, którą w każdej minucie przegląda miliony użytkowników. Mogą oni odkrywać zupełnie nowe treści, które nie są jeszcze popularne, ale dzięki nimi mogą się takimi stać.
Jaki jest tego efekt?
Ta innowacja sprawiła, że obecnie popularność zdobywają tatuażyści, tramwajarze, lekarze, sklepowi sprzedawcy i przedstawiciele wielu bardzo niemedialnych zawodów. Opowiadają głównie ciekawostki i śmieszne anegdoty związane z ich pracą. Na TikToku pojawiają się również wyznawcy różnych religii, orientacji seksualnych, tożsamości płciowych oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Poniżej lista przykładowych twórców, którzy mogą cię zainteresować:
- @vip_team_official
Poruszanie tematu niepełnosprawności wzroku z przymrużeniem oka. Postać niewidomej Moni od samego początku działalności VIP teamu budzi fascynację i ogromną sympatię u odbiorców.
Czy niewidomi śnią? Jak dobierają sobie skarpetki? Czy są w stanie płakać? Czy mają światło w łazience? – to tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziecie na kanale VIP team.
- @lucaswala
Były sportowiec, który w 2017 roku w wyniku wypadku trafił na wózek. Na swoim kanale bawi i uczy, przekraczając coraz to dalsze granice wyobraźni swoich odbiorców. Nie tylko przełamuje stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością ruchu, ale również śmiało odpowiada w swoich filmikach na często niemądre pytania i rzucane mu wyzwania. Pokazuje pozytywne aspekty swojej obecnej sytuacji i przykładem swoich działań motywuje do życia.
- @pudelija
Jak pisze o sobie na Instagramie: „Młoda, na wózku, z rakiem, super chłopakiem i pudlem – psem asystentem”. Katarzyna Wolińska pokazała polskim odbiorcom TikToka, jak bardzo pies może pomóc człowiekowi. Wiele się słyszy o psach przewodnikach, ale niewiele się mówi o pudlach, które doskonale sprawdzają się jako asystenci osób na wózkach. Ponadto Kasia bez problemu opowiada o tym, jak na co dzień funkcjonuje, zdradzając swoje tajniki dbania o wygląd, które zdecydowanie są niestandardowe.
- @migamyoficjalnie
Słabosłysząca nauczycielka polskiego języka migowego, która od niedawna działa na polskim TikToku, jednak cieszy się już dużym zainteresowaniem. To wszystko za sprawą sposobu przekazywania wiedzy. Asia w swoich materiałach uczy konkretnych zdań podzielonych tematycznie, które w dalszych częściach ze sobą korespondują. Dodatkowo tematy prezentowanych przez nią treści, odpowiadają temu, o czym obecnie mówi się na świecie. Przykładem jest słownictwo dotyczące koronawirusa czy strajku kobiet.
- @magdamilena4
Magda jest osobą po porażeniu mózgowym. Większość treści, które prezentuje, nie jest związana z niepełnosprawnością. Na filmikach często się stroi, żartuje, pokazuje swojego chłopaka i wypowiada się na tematy, które niejednego zaskakują.
W tym krótkim zestawieniu wymieniłem tylko przykładowe kanały, jakimi warto się zainteresować. Jest ich jednak o wiele więcej i zdaje się, że są one przejawem dużej zmiany w naszej kulturze. Coraz częściej i śmielej, a jednocześnie z dystansem, mówimy o osobach z niepełnosprawnościami. Małymi krokami udaje nam się odczarować krzywdzący, stereotypowy wizerunek niepełnosprawności. Co ciekawsze, dzieje się to nie tylko w Internecie, ale również w telewizji. Czy osiągniemy poziom dystansu, jaki istnieje na Zachodzie, gdzie popularne stają się reality show, w których uczestnikami są wyłącznie osoby niepełnosprawne?
Jedno wydaje się pewne: jesteśmy znudzeni wizerunkiem pięknych, idealnych i bogatych. Powrócił czas fascynacji przeciętnym Kowalskim i zainteresowania niedoskonałością.
Mikołaj Jabłoński