Treść artykułu

Złożone ręce kilku osób na znak współpracy

Pomoc psychologiczna dostępna dla każdego

10 października obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 10% ludzi na całym świecie zmaga się z problemami psychicznymi. Jedną z poważnych chorób jest depresja. Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 5 000 samobójstw. Więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach samochodowych.

Warto w tym dniu wspomnieć, gdzie osoba z problemami może szukać pomocy. W Polsce w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia działają Centra Zdrowia Psychicznego. Jest już ok. 40 takich placówek i cały czas powstają nowe. Założeniem jest, aby jedno centrum było w każdym powiecie.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) nie trzeba się zapisywać, wystarczy tylko przyjść. W przypadkach pilnych pomoc jest udzielana w ciągu 72 godz. Pozostałym pacjentom przedstawiany jest program leczenia dopasowany do ich potrzeb.

‒ Obecnie wiele osób cierpi z powodów problemów psychicznych. Dla jednych będą to zaburzenia snu, obniżony nastrój, smutek, dla innych zaś pobudzenie, trudności z wypoczynkiem, pojawiające się niechciane myśli, niepokój, lęk czy obawy przed postrzeganymi przez daną osobę potencjalnymi zagrożeniami ‒ mówił na konferencji dr Adam Zabrzygraj, psychiatra z Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Lekarze apelują, aby nie zwlekać z szukaniem pomocy w razie kryzysu.

Do ZCP może zgłosić się każdy, kto jest zaniepokojony swoim stanem zdrowia psychicznego lub osoba, która martwi się o bliskiego. Nie jest potrzebne skierowanie. Terminy psychoterapii lub konsultacji psychiatrycznej są tam znacznie krótsze niż w innych placówkach. Centra oferują pomoc w zależności od potrzeb pacjenta – konsultację psychiatryczną, psychoterapię indywidualną i grupową, wizyty domowe, a także oddział dzienny. Chorzy mogą korzystać ze wsparcia asystentów zdrowienia – osób, które same przeszły kryzys psychiczny.

Informacje o ośrodkach wsparcia w całej Polsce znajdują na stronie: https://czp.org.pl/#mapa.

 

Źródło: PAP Mediaroom

Fot. Shutterstock