Szczepienie ozdrowieńców przeciw COVID-19
Osoby, które były chore na COVID-19, mogą skorzystać ze szczepienia ochronnego przeciw temu wirusowi w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa.
Warunek, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942–1951 lub osób urodzonych po 1951 r. z następującymi schorzeniami: dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia, lub oczekujące na przeszczep organów.
Szczepienie przeciw COVID-19 przeprowadzane jest zgodnie z następującymi wskazaniami dawkowania:
– szczepionkami Pfizer-BioNTech i Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami;
– szczepionką AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami;
– szczepionką Vaccine Janssen podawaną w pojedynczej dawce.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Fot. Unsplash