Treść artykułu

System nawigacji ukryty w kołnierzu

Powstał specjalny system nawigacji dla osób z dysfunkcją wzroku. Opracowali go studenci i naukowcy z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Kołnierz wykorzystuje wibracje i angażuje zmysł dotyku, co jest nowością w systemach wsparcia.

Wynalazek zaprojektowali studenci koła UbiCOMP działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej oraz pracownicy tego instytutu. Kołnierz, wykonany z oddychającej tkaniny sportowej, służy do przekazywania informacji o kierunku ruchu i koniecznych manewrach. Jego innowacyjność polega na tym, że wykorzystuje zmysł dotyku jako kanał przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu, a sposobem komunikacji z użytkownikiem są wibracje.

– Kołnierz koduje kierunki geograficzne oraz proste manewry na krótkie impulsy wibracyjne odczuwane przez noszącą go na szyi osobę – tłumaczy inż. Mikołaj Woźniak z zespołu projektowego. – Jest on bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler i łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps.

Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Dzięki wynalazkowi z PŁ osoba z dysfunkcją wzroku nie angażuje słuchu, a to może poprawić jej bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zwiększyć komfort poruszania się na drodze. W odpowiednich odstępach czasu lub w momentach wymagających wykonania manewru impulsów dostarczają bardzo małe silniki wibracyjne. Można je rozmieścić w zależności od preferencji użytkownika.

Innowacyjny system nawigacji został nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS. Niestety nie ma jeszcze informacji o tym, kiedy kołnierz trafi do sprzedaży.

Autorzy urządzenia: inż. Mikołaj Woźniak, mgr inż. Julia Dominiak, Adam Lewczuk, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, prof. PŁ, dr inż. Zbigniew Chaniecki, dr inż. Adam Rylski, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ.

grafika ilustrująca projekt kołnierza nawigacyjnego z Politechniki Łódzkiejgrafika ilustrująca projekt kołnierza nawigacyjnego z Politechniki Łódzkiej

Fot. Politechnika Łódzka, Shutterstock