Treść artykułu

Sygnalizacja świetlna. Zielona ikonka przedstawiająca pieszego

Sygnalizacja świetlna w smartfonie

Telefon powie osobie niewidomej, czy może przejść przez jezdnię. Wszystko dzięki aplikacji TOTUPOINT i specjalnym czujnikom na sygnalizatorach, które wyślą informacje na komórkę. Kiedy użytkownik zbliży się do przejścia dla pieszych, usłyszy komunikat o kolorze światła na sygnalizatorze. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie oferuje ta aplikacja.

Oprócz tego wskaże nazwę ulicy, kierunek, w którym osoba zmierza, oraz szerokość jezdni. Aplikacja umożliwi uruchomienie w telefonie przycisku wywołującego zielone światło. Chorzów jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje tego rodzaju rozwiązanie na sygnalizatorze.

– W Chorzowie znajduje się kilka instytucji i zakładów pracy, w których przebywają i pracują osoby niewidome lub słabowidzące. To z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwie testujemy takie rozwiązania – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – Jeśli ta technologia spotka się z uznaniem ze strony osób niewidomych, to na pewno będziemy kontynuować projekt.

Kilka lat temu podobne urządzenia pojawiły się w 10 punkach w Chorzowie, m.in. na budynku Teatru Rozrywki i na Dworcu Kolejowym. Kiedy użytkownik aplikacji zbliża się do konkretnego miejsca, znacznik informuje ją sygnałem dźwiękowym o dotarciu na miejsce.

Aplikacja TOTUPOINT jest bezpłatna. Pobrać można ją ze sklepów Google Play oraz App Store.

Źródło: Urząd Miejski w Chorzowie

Fot. Pixabay