Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna idzie z psem

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Dzień ten jest doskonałą okazją do dyskusji o prawie do dostępności, jej zapewnieniu i znaczeniu dla osób z niepełnosprawnościami. Przytoczone aspekty były też tematem konferencji zorganizowanej 19 maja br. pod tytułem „PFRON wspiera dostępność”.

− Resort funduszy i polityki regionalnej od prawie czterech lat realizuje Program Dostępność Plus. Już dziś mamy ponad 100 inicjatyw, angażujących środki o wartości ponad 13 mld zł. Są one przeznaczane na usuwanie istniejących barier fizycznych, komunikacyjnych czy mentalnych w naszym otoczeniu – mówiła na spotkaniu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wspomniała również, o tym, że obecnie w ramach programu modernizowanych jest blisko 200 dworców kolejowych, 200 szkół podstawowych, 200 uczelni wyższych, ponad 300 przychodni i szpitali, kilkaset urzędów, miejsc związanych z kulturą, sportem i wypoczynkiem. A już w ok. 2300 różnych instytucjach działają koordynatorzy dostępności. Działania realizowane są na szeroką skalę i obejmują różne aspekty życia.

Wiceminister wspomniała o pracach nad projektem ustawy o dostępności niektórych produktów i usług. Regulacja przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wniesie do polskiego prawa wymagania dyrektywy UE o dostępności niektórych produktów i usług.

− Nowe rozwiązania legislacyjne to szansa dla wszystkich. Jest to z jednej strony pomoc dla osób o szczególnych potrzebach, aby samodzielnie mogły korzystać nie tylko z miejsc publicznych, lecz także usług świadczonych w sposób powszechny, z drugiej zaś to szansa dla biznesu do wprowadzania do obrotu nowych produktów, bardziej innowacyjnych i uniwersalnie zaprojektowanych – stwierdziła sekretarz stanu.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, eksperci rozmawiali o różnych rodzajach dostępności, zaprezentowali również rozwiązania, jak tworzyć dostępne formularze oraz omówili postępowanie skargowe na brak dostępności.

Nagranie konferencji można zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=jJ4gqYgVDts&ab_channel=PFRON

Źródło: MFiPR