Światowy Dzień Osób Głuchoniewidomych
Światowy Dzień Osób Głuchoniewidomych jest obchodzony 27 czerwca. W tym dniu urodziła się Helen Keller (1880−1968), głuchoniewidoma pisarka i działaczka społeczna. W Polsce żyje blisko 7 tys. osób głuchoniewidomych.
Helen Keller urodziła się w 1880 r. w stanie Alabama w Ameryce. W wieku 19 miesięcy straciła wzrok i słuch. Uczęszczała do szkoły dla osób głuchych. Nauczyła się alfabetu brajla, dzięki czemu mogła czytać książki i zdobywać wiedzę. Kształciła się, ukończyła studia humanistyczne. Poznała kilka języków: francuski, grecki, niemiecki i łacinę. Hellen Keller napisała wiele książek, najsławniejsza z nich to „The story of my life” („Historia mojego życia”). Prowadziła również działalność naukową i społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
W Polsce żyje ok. 7 tys. osób głuchoniewidomych, z czego 60% stanowią mężczyźni, a 40% – kobiety. 70% głuchoniewidomych to osoby starsze.
Osoby głuchoniewidome można podzielić na cztery grupy: słabosłyszące i niewidzące, słabowidzące i niesłyszące, bardzo słabosłyszące i słabowidzące oraz zupełnie niesłyszące i niewidzące.
Sposobów komunikowania się w środowisku osób głuchoniewidomych jest kilka. Mogą oni odczytywać tekst wzrokowo – jeśli mają wystarczające możliwości – albo dotykowo za pomocą alfabetu brajla. Niewidomi i słabowidzący z umiarkowanym niedosłuchem na ogół porozumiewają się mową, najczęściej z wykorzystaniem sprzętu wzmacniającego odbiór dźwięków.
Uniwersalną metodą komunikacji dla wszystkich osób głuchoniewidomych jest LORM – alfabet dotykowy opracowany przez Austriaka, Hieronima Lorma. Polega on na kreśleniu linii lub stawianiu punktów na dłoni rozmówcy, które odpowiadają poszczególnym literom alfabetu.
Źródło: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
Fot. Shutterstock