Treść artykułu

Kobieta w ogrodzie. Obraz Olgii Boznańskiej

Spotkanie ze sztuką z Muzeum Narodowego w Warszawie odc. 2

Prezentujemy kolejny odcinek cyklu spotkań ze sztuką dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Dziś można posłuchać audiodeskrypcji dwóch wybitnych dzieł sztuki, obrazów: „W oranżerii” Olgi Boznańskiej oraz „Stańczyka” Jana Matejki. Dodatkowo można zapoznać się z nagraniem „Modowe rozważania w czasach zarazy” przygotowane przez dr Magdalenę Bialic.

Olga Boznańska, W oranżerii, 1890
Obraz przepełniony jest zwyczajnością. Młoda dziewczyna stoi pomiędzy donicami kwitnących kwiatów. Ubrana jest w codzienną, skromną sukienkę. Na głowie ma słomkowy kapelusz. W lewym ręku trzyma koszyk ze ściętymi kwiatami. Jest jednak coś niezwykłego w tym dziele. Delikatne, rozproszone światło nadaje scenie miękkości i łagodności. Kolorystyka obrazu buduje atmosferę spokoju i wyciszenia. Niebieskie oczy dziewczyny patrzą w dal z melancholią. „W oranżerii” to obraz pełen emocji tak subtelnych jak kwiaty, którymi jest wypełniony.

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji obrazu Olgi Boznańskiej „W oranżerii” pod tym linkiem.


Jan Matejko, Stańczyk, 1862

Błazen Stańczyk to postać historyczna. Nadworny błazen królów Zygmunta Pierwszego Starego i Zygmunta Augusta stał się głównym bohaterem obrazu Jana Matejki dwukrotnie.
W wieku osiemnastu lat Matejko namalował „Stańczyka udającego ból zębów”. Artysta nawiązał tu do prawdziwej historii. Stańczyk założył się z królem, że znajdzie w Krakowie tylu lekarzy, ilu przechodniów napotka. Błazen chodził ulicami miasta i pytał napotkane osoby jak pokonać ból zębów. Każdy chętnie udzielał porad. Stańczyk oznajmił więc królowi, że Kraków to miasto lekarzy.

Drugi obraz ze Stańczykiem w roli głównej, bohater dzisiejszego cyklu „obiekt tygodnia”, daleki jest od anegdoty. Matejko namalował to dzieło w wieku dwudziestu czterech lat. Błazen siedzi w fotelu smutny i zamyślony. Powodem smutku jest wieść o utracie twierdzy w Smoleńsku, ważnego punktu na szlaku handlowym. W sąsiedniej komnacie trwa bal. Role odwróciły się. Ludzie u władzy beztrosko się bawią, a błazen smuci. Twarz błazna ma rysy samego Jana Matejki – artysty zatroskanego o losy kraju pod zaborami.

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji obrazu Jana Matejki pt. „Stańczyk”” pod tym linkiem.

W Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Warszawie prezentowana jest wspaniała suknia, tzw. robe à la française, będąca popisem francuskiego kunsztu krawieckiego w XVIII wieku. Strój tego typu został wymyślony właśnie we Francji, w I ćwierci Wieku Oświecenia. Aż po Rewolucję Francuską nie było bez niej wstępu na salony, bale i inne znaczące wydarzenia.

Wersja audio tekstu „Modowe rozważania w czasach zarazy” dostępna jest pod tym linkiem. 

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot. Obraz Olgi Boznańskiej „W oranżerii”, mat. Muzeum Narodowego w Warszawie