Treść artykułu

Uczestnicy spotkania na temat edukacji ekologicznej dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Spotkanie o edukacji ekologicznej dla nauczycieli

10 marca br. w Instytucie Tyflologicznym PZN odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu „Doświadczamy świata przez naturę”. Wzięli w nim udział nauczyciele dzieci niewidomych i słabowidzących z różnych ośrodków w Polsce. Celem była prezentacja materiałów, które będą wspierać edukację przyrodniczą dzieci z dysfunkcją narządu wzroku.

„Doświadczamy świata przez naturę” to projekt realizowany we współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Malty i Cypru oraz ekspertami Polskiego Związku Niewidomych. Na spotkaniu w Instytucie Tyflologicznym przedstawiciele ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci z dysfunkcją wzroku mogli się zapoznać z materiałami programu edukacji ekologicznej stworzonymi w ramach projektu.

Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, powitał uczestników warsztatów. Potem Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji PZN przedstawiła cel wydarzenia, a także udział organizacji w tym projekcie. Specjaliści z PZN byli odpowiedzialni za to, aby stworzone materiały były odpowiednie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Zebrani mogli też uzyskać wiedzę, z jakich jednostek składa się Polski Związek Niewidomych i jaką pomoc otrzymują w nich osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Następnie o pracach projektowych odpowiedziała koordynatorka Hanna Rachwald z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Potem Marek Jakubowski z ośrodka w Owińskach opowiadał o zajęciach dla dzieci w szkolnej pracowni akustycznej, gdzie mają one okazję wysychać nagrań binauralnych przyrody, w tym dźwięków ptaków, lasu, przepływających strumieni. Nauczyciel mówił też o nagrywaniu, a potem odtwarzaniu uczniom różnych nagrań, w tym takich o tematyce przyrodniczej. Na dzieciach pocztówki dźwiękowe robiły ogromne wrażenie, pobudzały również ich zainteresowanie światem przyrody.

Potem w trakcie spotkania zostały szczegółowo przedstawione materiały edukacyjne opracowane w ramach projektu, są to:

  • bloki zajęć o tematyce przyrodniczej ze wskazówkami dydaktycznymi i pakietem informacji merytorycznych dotyczących ptaków dla nauczyciela; np. jak zostać dobrym obserwatorem ptaków; ptaki mokradeł; dlaczego ptaki budują gniazda;
  • aplikacja mobilna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, pomocna przy nauce rozpoznawania ptaków i ich głosów;
  • szablon szkolenia dla nauczycieli, dotyczący korzystania z wypracowanych w projekcie materiałów.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, w trakcie której nauczyciele wymieniali się doświadczeniami w prowadzeniu zajęć przyrodniczych dla dzieci niewidomych słabowidzących.

Projekt „Doświadczamy świata przez naturę” został sfinansowany ze środków programu Erasmus+.