Spotkania z pisarzami online
Spotkania z pisarzami, interpretacje wierszy, proza czytana przez mistrzów pióra – to wszystko może umilić nam czas izolacji w okresie pandemii. Będziemy wtedy przenosić się myślami do świata literatury, odwiedzać nieznane krainy, spotykać się z bohaterami literackimi i ciekawymi ludźmi, jednym słowem podróżować mentalnie.
Wiele instytucji, stowarzyszeń, grup na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych udostępnia nagrania, na których pisarze czytają swoje powieści, rozmawiają o swoich dziełach, dzielą się swoimi inspiracjami. Bardzo ciekawą inicjatywą jest „Ul z książkami” założony przez Unię Literacką. To profil na Facebooku, za pośrednictwem którego autorzy opowiadają o własnych dziełach, często czytają fragmenty swoich książek. Internauci mogą wysłuchać np. Olgi Tokarczuk, Joanny Bator, Stefana Chwina, Wojciecha Chmielarza czy Zygmunta Miłoszewskiego.
Podobne spotkania z twórcami proponują założyciele profilu „Agencja Autorska Opowieści”. Tam możemy posłuchać nagrań z Filipem Springerem, Magdaleną Kicińską, Małgorzatą Rejmer. Spotkania odbywają się niemal codziennie, tematyka jest różnorodna, dlatego każdy może znaleźć „coś dla siebie”. Zajmujące mogą okazać się również nagrania z archiwum „Radia Książki” udostępnione na kanale YouTube, prowadzone z pisarzami przez Artura Nogasia, dziennikarza, znawcę literatury.
Na stronie internetowej Polskiego Radia możemy wysłuchać obecnych i archiwalnych audycji „Książki do słuchania”, realizowanych na antenie PR Dwójki. Jest to proza polska i światowa w mistrzowskich interpretacjach. I tak możemy posłuchać m.in. „Dzienników Tyrmanda” czytanych przez Przemysława Stippę , „Dziennika pisanego nocą” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w interpretacji Mariusza Benoit, „Pani Bovary” Gustava Flauberta czytanej przez Agatę Kuleszę.
Klasycznych pozycji możemy również posłuchać na profilu Teatru Polskiego na kanale YouTube ̶ aktorzy czytają „Śluby panieńskie” Aleksandry Fredry, prezentowany jest również Salon Poezji ̶ a tam można posłuchać aktorskich interpretacji twórczości m.in. Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Emila Zegadłowicza.
Osoby, które interesują się literaturą i historią, mogą odnaleźć ciekawe nagrania na kanale YouTube Domu Spotkań z Historią. Opublikowane jest tam np. słuchowisko „Powroty”, oparte na relacjach z książki „Powroty. Warszawa 1945–46” z serii „Z Archiwum Historii Mówionej”, w którym usłyszymy przejmujące historie ludzi powracających do Warszawy w 1945 roku.
Na kanale Domu Spotkań z Historią można też posłuchać historii o odbudowie Warszawy przygotowywanych przez varsavianistę, autora wielu publikacji, Grzegorza Piątka. Dostępne są również zapisy spotkań z pisarzami, fotografami, ekspertami, które odbyły się w Domu Spotkań z Historią, takie jak np. Kobiety międzywojennej Warszawy czy Fenomen polskiego himalaizmu.
Adresy, pod którymi dostępne są nagrania:
Agencja Autorskich Opowieści
https://www.facebook.com/agencjaopowiesci
Ul z książkami
https://www.facebook.com/unia.literacka
Z archiwum Radia Książki rozmowy Artura Nogasia
https://www.facebook.com/nogasnastronie
Książki do Słuchania, Polskie Radio Dwójka
https://www.polskieradio.pl/8/4346,Ksiazka-do-sluchania
Teatr Polski
Salon poezji online: https://www.youtube.com/channel/UCvlnhPpmXLkURRBuyDGawvQ
Czytamy online Śluby Panieńskie: https://www.youtube.com/watch?v=5gl9eRSnxic
Dom Spotkań z Historią
https://www.youtube.com/channel/UCjcu6IZv_AOXrwH5VMSbtzQ
Fot. Unsplash