Treść artykułu

Mężczyzna niewidomy biegnie z przewodnikiem w trakcie maratonu

Sport jest dla osób niewidomych i słabowidzących

Osoby niewidome i słabowidzące są dwa razy bardziej narażone na brak aktywności fizycznej niż inni. Chcąc to zmienić, dwie brytyjskie organizacje realizują kampanię „See sport differently” promującą aktywność sportową wśród tej grupy.

Dostępność, koszty i transport to kluczowe bariery w dostępie do sportu i aktywności fizycznej dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dwie brytyjskie organizacje działające na rzecz osób niewidomych − Royal National Institute of Blind People oraz British Blind Sport dostrzegły ten problem. Dlatego zorganizowały kampanię społeczną „See sport differently” („Zobacz sport inaczej”) promującą aktywność sportową wśród tej grupy.

Cele tego działania to m.in.:

  • podnoszenie świadomości osób niewidomych i słabowidzących na temat tego, jak być aktywnym,
  • podnoszenie kwalifikacji trenerów i wolontariuszy, aby stworzyć bardziej integracyjne środowisko,
  • współpraca z klubami sportowymi w celu stworzenia dostępnej oferty zajęć i treningu.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą uprawiać wiele dyscyplin sportowych, od piłki nożnej i krykieta po bieganie. Ale sport to nie tylko gry zespołowe i rywalizacja, lecz także dobre samopoczucie i większa pewność siebie. Istnieje wiele sposobów, aby być aktywnym fizycznie. Można ćwiczyć w domu, iść do klubu sportowego i wziąć udział w zajęciach integracyjnych, albo trenować dyscypliny przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada – taki jest przekaz kampanii.

W ramach inicjatywy przygotowano stronę internetową, na której udostępniono:

  • wyszukiwarkę klubów sportowych w całej Wielkiej Brytanii, gdzie można wybrać dyscyplinę sportową i region zamieszkania, aby w ten sposób dowiedzieć się, w jakim miejscu można ćwiczyć,
  • wyszukiwarkę przewodników − wolontariuszy, z którymi można wspólnie biegać na krótkie i długie dystanse,
  • narzędzia do treningu domowego (zajęcia online). To szeroka gama ćwiczeń od jogi po zajęcia cardio. Z grupą i trenerem można łączyć się przez aplikację ZOOM lub social media.

Na stronie można również uzyskać wiedzę o rodzajach sportów przygotowanych specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz klubach, gdzie można je trenować.

Wszystkie informacje umieszczono pod linkiem: https://www.rnib.org.uk/our-campaigns/see-sport-differently/want-to-get-active/.

Dodatkowo witryna zawiera historie osób niewidomych i słabowidzących, które dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi z uprawianiem sportu. Przygotowano także spot promujący aktywność fizyczną wśród opisywanej grupy, który jest szeroko udostępniany w social mediach.

Fot. Shutterstock