Specjalny audioprzewodnik w Muzeum POLIN
W Muzeum POLIN w Warszawie powstała nowa galeria „Dziedzictwo” prezentująca kulturowy dorobek polskich Żydów. Specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano audioprzewodniki, dzięki którym można zapoznać się z życiorysami 26 sławnych osobistości z tego kręgu.
– Chcemy pokazać niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Jednocześnie chcemy też spojrzeć na sylwetki tych osób w świetle ich żydowsko-polskich korzeni – tak twórcy wystawy opisują ideę, która im przyświecała.
W galerii „Dziedzictwo” przedstawiono biografie 26 postaci reprezentujących różne obszary działalności – sztukę, literaturę, muzykę, teatr i film, nauki ścisłe i humanistyczne, prawo, edukację, ekonomię, politykę. Jak można przeczytać w opisie ekspozycji: „Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej lub żydowskiej. Wszyscy są polskimi Żydami w tym sensie, że urodzili się i na ogół wychowali w Polsce lub na ziemiach polskich. Jedni dorastali w rodzinach religijnych, inni – w zasymilowanych, niektórzy – zmienili wyznanie. Wielu z nich porzuciło świat tradycji lub wyjechało z Polski, jednak fakt wychowania w świecie polsko-żydowskich wartości nie pozostawał bez wpływu na ich życiowe wybory (…). Ich losy rozgrywały się na styku wielu kultur, cechowało je otwarcie na świat”.
Z biografiami można się zapoznać na stanowiskach komputerowych w galerii „Dziedzictwo”. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano wersję lektorską dostępną w postaci audioprzewodnika oraz na stronie internetowej: https://www.polin.pl/pl/podstrona/audiodeskrypcje
Fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN