Treść artykułu

Mężczyzna z białą laską wraz z kobietą przechodzą przez przejście dla pieszych.

Seminarium podsumowujące projekt TOPON

Seminarium podsumowujące projekt „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)” odbyło się w Katowicach. Specjalistki z Polskiego Związku Niewidomych − partnera tego przedsięwzięcia, miały swoje wystąpienia w trakcie tego spotkania.

W trakcie seminarium, w dniach 22 i 23 listopada br., podsumowane zostały działania prowadzone w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Projekt TOPON ma nowatorski charakter. Dzięki jego realizacji powstaje standard dotyczący szkolenia i doszkalania kadry trenerskiej z zakresu orientacji przestrzennej oparty na współpracy międzynarodowej oraz standard szkolenia osób z problemami wzroku.

Program konferencji obejmował takie zagadnienia, jak m.in.: wdrażanie standardu kształcenia instruktorów, szkolenie dla instruktorów O&M − trudności, bariery, korzyści, pierwsze kroki w nauczaniu orientacji przestrzennej i mobilności, a także nowoczesne technologie i echolokacja.

Panelistkami seminarium z Polskiego Związku Niewidomych były: Elżbieta Oleksiak (kierownik Centrum Rehabilitacji PZN), Anna Barwicka (tyflopedagog, dyplomowana ortoptystka w Poradni Leczenia Zeza i Niedowidzenia) i Teresa Kłys (dyrektor Centralnej Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN). Specjalistki miały wystąpienia na tematy takie jak: system szkolenia i udostępniania psów przewodników oraz białe laski – rodzaje, dobór i refundacja. Elżbieta Oleksiak zaprezentowała również informacje o instruktorach O&M w Polsce na podstawie wyników badań PZN. Uczestnikami seminarium byli także inni pracownicy PZN związani z projektem.

Projekt TOPON jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych, Akademią Pedagogiki Specjalnej, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii. Dzięki zaangażowaniu partnera zagranicznego możliwa była wymiana doświadczeń w zakresie metod szkolenia trenerów, a także programu szkoleń orientacji przestrzennej. Wypracowane dokumenty uwzględniają najnowsze rozwiązania stosowane w Europie.

Projekt TOPON prowadzono od 1.06.2021 do 30.11.2023 r. Więcej o inicjatywie na stronie: https://pzn.org.pl/trening-orientacji-przestrzennej-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych-topon/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock

Panel dyskusyjny na seminarium podsumowującym projekt TOPON.