Treść artykułu

obraz Witkacego "Kompozycja fantastyczna (Kuszenie św. Antoniego)"

Sejsmograf epoki przyspieszenia

Stanisław Ignacy Witkiewicz, czyli Witkacy, to jeden z najwybitniejszych twórców XX w. Ten wszechstronny artysta ma właśnie swoją wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był również świadkiem historii, I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne.

Od 8 lipca br. w Muzeum Narodowym w Warszawie możemy obejrzeć prace tego wybitnego artysty. Z tej okazji muzeum przygotowało dwa wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku:

  • 19 sierpnia, 18.00 – Witkacy – portret autonomiczny

Presja nowoczesności osaczała Witkacego. Nowe maszyny, nowe społeczeństwa, nowy porządek świata. Te kosmiczne zmiany czyniły z niego człowieka rozdartego. Według Witkacego wygodne życie w zmechanizowanym świecie miało doprowadzić do utraty tego, co w ludziach najcenniejsze – duchowości. Jak zachować w tym chaosie spójność duszy i ciała? Jak być częścią społeczeństwa i odnaleźć się w nim jako autonomiczna jednostka? Pytania te będą punktem wyjścia do spojrzenia na twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza jako autoportretu artysty stojącego nad przepaścią świata.

obowiązują zapisy od 2 sierpnia pod nr tel. 22 629 50 60 lub mailem: edukacja@mnw.art.pl

  • 2 września, 18.00 – Witkacy – człowiek w czystej formie

W malarstwie zdeformowane postaci i sceny jak ze snu. W sztukach teatralnych absurdalne zdarzenia, brak chronologii i logiki. To przejawy stworzonej przez Witkacego teorii Czystej Formy. Teorii, w myśl której w sztuce nie liczyło się nic, co było cenione w poprzednich epokach, a liczy się jedynie głęboki wstrząs, który sztuka ma wywołać u widza. Duchowe trzęsienie ziemi, dzięki któremu ludzka zdolność do głębokich, emocjonalnych przeżyć nie zostanie pogrzebana w gruzach nowoczesnego świata. Jak osiągnąć ten efekt?

obowiązują zapisy od 30 sierpnia pod nr tel. 22 629 50 60 lub mailem: edukacja@mnw.art.pl

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Przydatne informacje:

  • zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW,
  • osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do muzeum proszone są o taką informację podczas zapisów,
  • spotkania potrwają ok. 75 min.,
  • liczba miejsc jest ograniczona.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Knapek: aknapek@mnw.art.pl.

Z kolei audiodeskrypcji jednego z obrazów Witkacego, „Kompozycji fantastycznej (Kuszenia św. Antoniego)”, można wysłuchać na stronie: http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/729.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Il. Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Kompozycja fantastyczna (Kuszenie św. Antoniego)”, 1915-1920, olej na płótnie, źródło: cyfrowe.mnw.art.pl