Treść artykułu

zbliżenie na drewnianą makietę miasta, widać rękę, która jej dotyka, palcami bada poszczególne budynki

Ścieżka turystyczna w Warszawie

We wtorek, 13 czerwca br. w budynku przy ul. Kruczkowskiego 2 w Warszawie odbyły się konsultacje w sprawie funkcjonalności przygotowywanych makiet dotykowych. W styczniu Miasto Stołeczne Warszawa podpisało umowę na zaprojektowanie i kompleksowe wykonanie trzech zewnętrznych makiet dotykowych. Będą odlane z brązu i mają odwzorowywać fragmenty przestrzeni miejskiej.

Wytyczne i założenia do makiet zostały opracowane przez dr inż. arch. Macieja Kłopotowskiego oraz Marka Jakubowskiego. Te obecnie realizowane stanowią początek projektu utworzenia dotykowej ścieżki turystycznej w Warszawie.

Aktualnie firma Karol Badyna Pracownia Rzeźby „Forma” przygotowuje modele makiet w technologii druku 3D. W ich sprawie przeprowadzono konsultację w zakresie funkcjonalności dla potencjalnych odbiorców. Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych reprezentowali pracownicy Centrum Rehabilitacji: Grażyna Wuls, Marta Kanarek i Łukasz Chmielewski. Na spotkaniu pojawiły się również inne osoby niewidome.

Konsultacja, o którą poprosił Urząd Miasta Warszawy, miała na celu podzielenie się opinią i wrażeniami dotyczącymi zamówionej przez miasto makiety najważniejszych miejsc w stolicy Polski. Na spotkaniu pokazano jej model, a także schemat i poszczególne części. Pierwszym elementem, który obejrzeliśmy, był schemat makiety zawierający oznaczenia i legendę. Jedyne uwagi dotyczące tej części to sugestia, aby wyczuwalne dotykowo litery były napisane ciągłą kreską a nie pismem Wilhelma Kleina (składającym się z kropek). Następnie zaprezentowano nam budynek wykonany w docelowej formie ze spiżu oraz materiałów stosowanych do druku trójwymiarowego. Później zaś mieliśmy przyjemność obejrzenia makiety samego Starego Miasta, która liczyła ok. 2 m długości – jest to jej docelowa wielkość.

Po obejrzeniu modelu odbyła się dyskusja, w której podzielono się wrażeniami i sugestiami. Pomoże to wykonawcy makiety odpowiednio ją wyeksponować, tak aby była funkcjonalna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. W trakcie rozmowy poruszono kwestię oznaczania budynków pismem Braille’a, np. poprzez podzielenie ich na strefy, numerowanie oraz przypisanie liter do poszczególnych części (przykładowo: „K” na oznaczenie kościoła). Poruszono również kwestię mocniejszego wyeksponowania pomników jako punktów orientacyjnych – autor nie zaznaczył wyraźnie Kolumny Zygmunta, za to pomnik Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika już tak. Mamy nadzieję, że nasza sugestia co do Kolumny Zygmunta zostanie zrealizowana. Innym pomysłem było oznaczenie głównych ulic pismem Braille’a. Dodatkowo poinformowano nas, że sama makieta będzie wyposażona w audiodeskrypcję. Udostępnienie jej do powszechnego użytku zaplanowano na 19 października br.

Uważamy, że tworzenie takich makiet jest świetnym pomysłem, ponieważ umożliwiają one osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku zapoznanie się z układem danego miejsca. Nie jesteśmy jednak do końca pewni, czy osoba, która nie zna miasta będzie mogła w pełni z niej skorzystać. Przydatne w tym celu mogą okazać się punkty orientacyjne, takie jak ww. pomniki (z naciskiem na Kolumnę Zygmunta), a także audiodeskrypcja.

 

Marta Kanarek, Łukasz Chmielewski

Centrum Rehabilitacji

Instytut Tyflologiczny PZN

 

Fot. Shutterstock