Treść artykułu

Rzeźba Temidy z wagą w tle kodeks prawa

Sąd przyjazny i dostępny

W sądach orzeka się o wielu życiowych sprawach: decyduje o życiu rodzinnym, rozpatruje kwestie majątkowe, rozstrzyga o winie i karze. Dlatego sądy powinny być dostępne dla wszystkich. Opublikowany właśnie poradnik to pomocne narzędzie w zwiększeniu dostępności tych instytucji.

Fundacja Court Watch Polska prowadziła dwuletni projekt monitoringu dostępności sądów. Wspólnie z partnerem Fundacją Polska Bez Barier, wolontariuszami i innymi organizacjami sprawdzano, na ile sądy są dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami: osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z dziećmi. Powstał raport z badań i poradnik z rekomendacjami, jak działać i co robić, aby sądy były przyjazne dla wszystkich. Poradnik jest dostępny pod linkiem: https://bit.ly/Raport_WDS. Z pewnością to kompendium wiedzy dla dyrektorów sądów i wszystkich zainteresowanych.

Na bazie monitoringu przeprowadzonego w 26 sądach przygotowano praktyczny poradnik. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że przyczyni się on do zwiększania dostępności i otwartości polskich sądów. W sądach, które zostały zmonitorowane, za rok planowane są wizyty kontrolne, aby sprawdzić, czy rekomendacje zostały wdrożone.

Projekt „Wspólnie – Dostępnie – Sprawiedliwie” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.