Korona wysadzana wielokolorowymi kryształkami. Po lewej stronie na czerwonym tle napis: oprowadzanie po wystawie. Fot. Zamek Królewski w Warszawie

„Rządzić i olśniewać” po raz drugi z audiodeskrypcją na żywo

Ostatnie oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Rządzić i olśniewać” cieszyło się dużą popularnością. Organizatorzy postanowili to powtórzyć. Kolejne spotkanie w Zamku Królewskim odbędzie się 19 lipca o godz. 17.00. 

Wystawa prezentuje klejnoty, biżuterię i inne wyroby złotnicze od XVI do XVII w. Drogocenne przedmioty przyjechały do Zamku Królewskiego z całego świata jedynie na kilka tygodni. Niektóre z eksponatów udostępnione są publiczności po raz pierwszy, poza miejscem stałego przechowywania.

Uczestnicy zajęć zobaczą, jak wygląda kamea z wizerunkiem królowej Bony, naszyjnik królewny Katarzyny, pierścień króla Zygmunta Augusta i orzeł ze skarbca Ludwika XIV; czym różniły się pierścionki zaręczynowe w XVII w. od dzisiejszych i jaki kształt miały ślubne korony. Zwiedzający dowiedzą się również, dlaczego dawano w prezencie miniaturowe trumny i dla kogo stworzono diamentową sukienkę.

Wejście jest bezpłatne, obowiązują zapisy. Zgłosić się można mailowo: tdrapala@zamek-krolewski.pl lub telefonicznie: 664 118 360. Liczba miejsc jest ograniczona. Zbiórka w Sieni Wielkiej Zamku Królewskiego. Prowadzenie: Tomasz Drapała.

Fot. Zamek Królewski w Warszawie