Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19
15 grudnia odbyła się konferencja, na której poinformowano, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Służy on zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce.
Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których można znaleźć informacje na temat:
- skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
- procesu zakupów i finansowania,
- dystrybucji i logistyki,
- zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
- kolejności szczepień,
- komunikacji i edukacji publicznej,
- monitorowania przebiegu programu,
- podmiotów zaangażowanych w program.
Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna, choć rząd podkreśla, że działanie będzie widoczne dopiero wtedy, kiedy odpowiednio dużo osób się zaszczepi.
W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia (tzw. etap zero). Następnie będą to pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Kolejne etapy będą dotyczyć już coraz większej części dorosłych obywateli kraju.
Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień powstała strona internetowa https://www.gov.pl/web/szczepimysie, która będzie na bieżąco aktualizowana. Dziś rusza też infolinia wyjaśniająca wątpliwości dotyczące szczepień. Jest całodobowa i funkcjonuje 7 dni w tygodniu pod numerem 989. Dla osób z zagranicy został uruchomiony numer 22 62 62 989.
Streszczenie dla pacjentów Narodowego Programu Szczepień dostępne jest w linku do pobrania poniżej.
Źródło: gov.pl
Fot. Pixabay
oprac. DU/Centrum Komunikacji PZN