Ruszaj się w domu
Długotrwałe siedzenie w domu nikomu nie służy – plecy bolą, mięśnie wiotczeją… No ale jak tu trenować bez profesjonalnego wsparcia? Z pomocą znów przychodzi Internet – to właśnie ten moment, kiedy nikt już nie narzeka: ileż można siedzieć przy komputerze! Bo oprócz siedzenia możemy też przy komputerze ćwiczyć!
Darmowe zajęcia fitness online od dawna odbywają się w mediach społecznościowych czy na Youtubie. Najpopularniejszymi wirtualnymi (i nie tylko) trenerkami fitness są Ewa Chodakowska (https://www.youtube.com/user/ewachodakowska/videos) i Anna Lewandowska (https://www.youtube.com/channel/UCzG8-Bz4jhA46w0vp2_mJaQ/videos). Ich kanały na Youtubie oglądają tysiące osób, a obie Panie potrafią wycisnąć z nas siódme poty!
Kompleksowy trening oferuje w tej chwili płatnie wiele salonów fitness i indywidualnych trenerów. Wystarczy zapłacić przelewem za wybrany program treningowy i otrzymuje się dostęp do treningów, poprzedzony czasem konsultacją z trenerem. Podobną ofertę mają też kluby taneczne, prowadzące np. zajęcia jogi, zumby czy salsy. Zazwyczaj mają online trochę niższą cenę niż normalnie, ale oczywiście kontakt z prowadzącym jest bardziej ograniczony.
Nie ma jednak też problemu ze znalezieniem treningów darmowych. Takie zaczęły prowadzić warszawskie dzielnicowe ośrodki sportowe, które prowadziły je do tej pory w ramach budżetu partycypacyjnego lub odpłatnie, np. na Bielanach: https://www.youtube.com/channel/UCfvdjNNMsoHeFyCberofjfg/videos czy Pradze-Północ: https://www.facebook.com/dosir.waw/. O gimnastyce dla seniorów z Ministerstwem Zdrowia pisaliśmy już w poprzednim poście: https://www.youtube.com/playlist?list=PLWiebSr0g1MFIEeOrcOGBnRCXNyFOh-Db.
Z prywatnych kanałów na pewno dużą popularnością cieszą się treningi Oli Żelazo, która zazwyczaj dość dokładnie opisuje wykonywane ćwiczenia: https://www.youtube.com/user/trenerkaINFO czy kanał Trening Fitness: https://www.youtube.com/watch?v=JLuCRdA2yGI, na którym szczegółowo opisany jest trening dla początkujących.
Treningi prowadzą też zawodowi sportowcy, np. siatkarze PGE Skry Bełchatów. Kto by nie chciał poćwiczyć z Mariuszem Wlazłym, Karolem Kłosem, Arturem Szalpukiem czy Grzegorzem Łomaczem? 16 kwietnia ruszył cykl zajęć online #Ćwiczymy z iSKRĄ. Kolejne odcinki będą pojawiać się w każdy czwartek i poniedziałek o godz. 18.00. Gdzie można je znaleźć? Na facebookowym profilu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: https://www.facebook.com/LodzkaSSE/. Ciekawą propozycję przygotowała także stacja Eurosport. Do współpracy zaprosiła polskich sportowców, którzy w swoich domach wykonują różne ćwiczenia. A to wszystko w programie Eurosport – na zdrowie. Treningi prowadził m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski! Sprawdźcie sami na stronie: https://eurosport.tvn24.pl/najnowsze,135/eurosport-na-zdrowie-zostan-w-domu-i-trenuj-robert-korzeniowski-pokazuje-cwiczenia,1012647.html lub śledźcie ten program na bieżąco na kanale Eurosport.
Niestety, większość treningów online ma jeden minus: nie są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, co zazwyczaj przejawia się w bardzo skąpym opisywaniu wykonywanych ćwiczeń i poleganiu głównie na wzroku ćwiczących. Jeśli więc nie możemy skorzystać z takiej formy, może warto skorzystać z gotowych opisów ćwiczeń, np. na stronach poświęconych dbaniu o sylwetkę: http://superlinia.pl/trening/gimnastyka-w-domu/stretching-dla-początkujacych, czy przychodni takich, jak Lux Med: https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/zdrowie-w-4-krokach/po-wizycie/zalecenia-po-konsultacji/zalecenia-w-fizjoterapii.html.
Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzemy, starajmy się wykonywać ćwiczenia regularnie, byśmy po wszystkim mogli w zdrowiu wrócić do codzienności, a może nawet w lepszej niż zazwyczaj formie?