Treść artykułu

Spotkanie autorskie, na którym widać wielu uczestników

Rusza Festiwal Kultury bez Barier

Festiwal Kultury bez Barier zaczyna się 25 września br. Jego tematem przewodnim jest język miasta. Spotkania będą się odbywać w Internecie i kilkudziesięciu partnerskich instytucjach kultury do 4 października br.

Program festiwalu tworzy ok. 136 wydarzeń z 47 warszawskich instytucji i organizacji kultury oraz 32 wydarzenia w 14 miastach Polski (Stalowej Woli, Krakowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Lublina, Gdańska, Bielsko-Białej, Torunia, Wrocławia, Białegostoku, Łodzi, Gdyni, Opola i Cieplewa). W tym roku nie zabraknie również wydarzeń organizowanych specjalnie na zamówienie Festiwalu Kultury Bez Barier. Będzie to koncert rapera Grubsona z tłumaczeniem na polski język migowy oraz cykl rozmów w klubie festiwalowym działającym w Ocho przy Teatrze Ochoty. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję spotkać się m.in. z aktorem Tomaszem Kotem, aktywistą Mamadou Dioufem i tiktokerami VIP Team.

– Festiwal jest od zawsze potężną dawką dostępnej kultury, dostępnej dla wielu – mamy nadzieję, że dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie – mówią Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.
Co ważne, uczestnicy z dysfunkcją wzroku będą mogli liczyć w trakcie wydarzenia na pomoc wolontariuszy.

Motywem tematycznym tej edycji będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Do kilkudziesięciu obiektów, powstaną audiodeskrypcje, tłumaczenia na PJM, opisy w łatwym tekście. Pierwszy raz w historii będziemy masowo udostępniać kolory, kształty i słowa wpisane w ulice, ściany, parki i chodniki.

Dostępność Festiwalu to:

  • Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0, dostępne materiały promocyjne;
  • Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideo zaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście;
  • Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMS-y;
  • Doświadczony i przeszkolony zespół – festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy/koordynatorki dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze/wolontariuszki.

Wydarzenia stacjonarne będą się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Program festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.fkbb.pl/pl/

Źródło: FKBB

Fot. Unsplash