Treść artykułu

Tenisistka odbija podczas meczu tenisa

Rozgrywki tenisa dla niewidomych podczas turnieju Australian Open

23 stycznia br. odbędą się pierwsze rozgrywki blind tenisa na prestiżowym turnieju Australian Open. Rywalizować będzie ze sobą ośmiu zawodników z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Tenis, w który grają osoby niewidome, nazywany jest soundball (tłum. kula z dźwiękiem). Ta gra sportowa jest podobna do tradycyjnego tenisa, wymaga szybkich ruchów, koncentracji i dobrego wyczucia kortu. Różni się jednak piłeczką, jaką używają zawodnicy, ponieważ jest to piłka wydająca dźwięk. W ten sposób niewidomi gracze mogą zorientować się, gdzie ona leci. Co więcej, korty są mniejsze, dodatkowo umieszczane są na nich linie wyznaczające granice. Osoby niewidome mogą wykonać do trzech odbić, a słabowidzące do dwóch.

O promocję tenisa dla niewidomych na tym prestiżowym wydarzeniu zabiegała organizacja Blind Sports Australia. Organizacja ta zrzesza osoby niewidome i słabowidzące, które grają w tenisa. Koordynuje ona także rozgrywki dla sportowców z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele tego stowarzyszenia liczą na to, że mecze soundball mogą być organizowane również w trakcie innych turniejów tenisa na całym świecie. Ponadto podobne inicjatywy mogą podchwycić organizatorzy zawodów z innych dyscyplin.

W trakcie turnieju Australian Open zostanie też zorganizowany All Abilities Day, czyli wydarzenie promujące tenis osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Źródło: Blind Sport Australia