Rola dostępności w życiu – konferencja PFRON
Tematem konferencji „Twoje prawo do dostępności” była rola dostępności w życiu osób ze szczególnymi potrzebami. W jej trakcie poruszono zagadnienia dotyczące m.in. barier w dostępności i przepisów prawa w tym obszarze, a także doświadczeń osób z niepełnosprawnością. Konferencja odbyła się 23 września br., a jej organizatorem był PFRON.
Spotkanie rozpoczęło się panelem pt. „Projektowanie uniwersalne w praktyce”:
− Projektowanie uniwersalne to projektowanie z myślą o wszystkich użytkownikach. Jest to temat, który stale się rozwija. Pojawiają się nowe strategie, problemy, zmienia się sposób funkcjonowania ludzi i społeczeństwa. Cały czas powstają pomocne narzędzia, a także zmieniają się metody kształcenia architektów i projektantów. Interdyscyplinarność, łączenie tematów, współpraca różnych specjalistów i konsultacje z użytkownikami wpływają na zwiększenie dostępności. Pewien problem stanowią nadal narzędzia prawne (przepisy, ustawy, rozporządzenia), które już są, ale wymagają ujednolicenia i podania konkretnych wytycznych – mówiła dr inż. architekt Iwona Benek z Politechniki Śląskiej. Jako jeden z pozytywnych przykładów zmian podano możliwość certyfikacji budynków pod kątem dostępności i projektowania uniwersalnego. Problem w tym, że na razie nie ma wielu chętnych do skorzystania z tej usługi.
W kolejnym panelu „Współpraca międzysektorowa na rzecz dostępności” rozmówcy nawiązali do wcześniejszej dyskusji, zwracając uwagę na brak jednolitych przepisów. Wśród poruszanych tematów była działalność Rady Dostępności. Rozmawiano także o problemach z dostępnością, z którymi zwracają się do instytucji państwowych osoby z niepełnosprawnością, i o rozwiązaniach stosowanych przez resort zdrowia czy edukacji. Wśród nich pojawiły się kwestie wykluczenia informacyjnego związanego np. z brakiem tłumaczy języka migowego w przychodniach.
Konferencję zakończył panel „Prawo do dostępności w praktyce”. Dwie panelistki, osoby z niepełnosprawnością, opowiadały o swoich doświadczeniach. Kiedy złożyły wnioski o braku dostępności do instytucji, których to dotyczyło (w jednym przypadku uczelnia, w drugim – PKP), i nie przyniosło to efektu, każda wniosła skargę. Ich aktywność może nie zakończyła się jeszcze pełnym sukcesem, ale pewne działania zostały już podjęte (tabliczki na drzwi w brajlu, czy uczestnictwo w konsultacjach). Podsumowaniem dyskusji było zachęcenie do podejmowania działań i zgłaszania wniosków czy skarg o braku dostępności.
Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, uprzedziła, że często jest to proces długi, jednak – niezależnie od tego, czy sprawa zostanie pozytywnie rozpatrzona – warto ją zgłosić, bo urzędnicy będą musieli sprawę przeanalizować. Poza tym zwróci to uwagę na konkretny problem – urzędnicy nie o wszystkim wiedzą. Na pytanie, czy obie panie złożyłyby skargę ponownie, wiedząc, że tak to wszystko przebiega, potwierdziły, ponieważ nie robiły tego tylko dla siebie, ale także dla innych. Natomiast osobom, które zdecydują się na takie działanie, „życzą konsekwencji i odwagi, a instytucjom otwartości na drugiego człowieka”.
Relacja z konferencji na: https://www.youtube.com/watch?v=6wDGypKqGUY&ab_channel=PFRON.
Nagranie z całej konferencji dostępne na: https://www.facebook.com/fundusz.pfron/videos/1040209040762188.
ABM/Centrum Komunikacji PZN