Treść artykułu

Zdjęcie. Ktoś podpisuje dokument.

Rekomendacje WBU na czas pandemii

Światowa Unia Niewidomych (World Blind Union) przygotowała rekomendacje dotyczące działań uwzględniających potrzeby osób z dysfunkcją wzroku, jakie powinny być podjęte w czasie pandemii. Organizacja apeluje do rządzących, aby nikogo nie pozostawiać bez wsparcia.

Udział i integracja

  • Wzywamy rządzących do ustanowienia Grup Zadaniowych COVID-19, włączając w to osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące, wraz z reprezentującymi je organizacjami, w celu monitorowania zmieniających się potrzeb osób niepełnosprawnych i doradzania w zakresie wdrażania programów i strategii reagowania.

Dostęp do informacji

  • Wzywamy rządy do dostarczania informacji związanych z COVID-19 w dostępnych formatach, w tym w powiększonym druku, formacie dotykowym, dostępnych multimediach, a także w formie pisemnej, audio. Ponadto wzywamy wszystkie stacje nadawcze i środki masowego przekazu do zapewnienia dostępności informacji na temat COVID-19 dla wszystkich osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i słabowidzących.
  • Zwracamy się do władz lokalnych i krajowych o udostępnienie bezpłatnych numerów telefonów, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły uzyskać dostęp do odpowiednich informacji publicznych i wsparcia w sytuacjach awaryjnych.

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt

  • Wzywamy władze do zapewnienia odpowiednich i skutecznych mechanizmów identyfikacji i interwencji w celu zapobiegania przypadkom wykorzystywania, przemocy i znęcania się nad niepełnosprawnymi kobietami i dziewczętami, w tym niewidomymi i słabowidzącymi. Zwracamy się też o zapewnienie dla nich odpowiedniego zakwaterowania i środków wsparcia.

Reagowanie kryzysowe

  • Wzywamy do ustanowienia integracyjnych programów reagowania kryzysowego, które zaspokoją potrzeby wszystkich osób niepełnosprawnych, w tym szczególne osób niewidomych i słabowidzących, mieszkających zarówno na obszarach miejskich i wiejskich, jak i tych, którzy są bezdomni. W tym do:
    • zapewnienia pełnej dostępności pakietów reagowania w nagłych wypadkach, w tym programów pomocy finansowej,
    • zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego opiekunom i członkom rodzin, którzy pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym,
    • zwolnienia osób niewidomych i słabowidzących oraz członków ich bliskich rodzin z podatków od dochodów osobistych,
    • rozważenia zwiększenia świadczeń finansowych z tytułu niepełnosprawności lub jakiejkolwiek innej formy renty inwalidzkiej w okresie pandemii,
    • zagwarantowania osobom niepełnosprawnym pierwszeństwa w przypadku ewakuacji i dystrybucji środków pomocy w nagłych wypadkach.

Handel

  • Wzywamy sieci detaliczne, supermarkety, apteki do zapewnienia dostępności usług zakupów online dla osób niewidomych i słabowidzących. Zalecamy, aby osoby niepełnosprawne miały pierwszeństwo w szybkich dostawach. W przypadkach, gdy zakupy online nie są dostępne, rekomendujemy stworzenie numerów interwencyjnych, pod które dzwoniąc, osoby niepełnosprawne będą mogły zamawiać towary. W sklepach powinny być też wyznaczone specjalne godziny, w czasie których osoby niepełnosprawne miałyby możliwość zrobienia zakupów. Co ważne, osoby pomagające niewidomym klientom powinny szanować dystans społeczny i udzielać ustnych instrukcji na temat poruszania się w sklepie.

Edukacja

  • Wzywamy ministerstwa edukacji do wprowadzenia dostępnych systemów edukacji online i zapewnienia rodzicom oraz opiekunom dzieci z dysfunkcją wzroku pełnego dostępu do materiałów edukacyjnych, by w ten sposób mogli zagwarantować odpowiednie wsparcie swoim dzieciom.

Zdrowie

  • Wzywamy placówki służby zdrowia do zapewnienia dostępu do sprzętu i usług zdrowotnych wszystkim osobom niepełnosprawnym, w tym z dysfunkcją wzroku.

Zatrudnienie

  • Zalecamy, aby rządy, sektor prywatny i organizacje non-profit wprowadziły racjonalne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych pracujących w swoich domach.
  • Rekomendujemy stworzenie przepisów zachęcających pracodawców do ochrony miejsc pracy, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, które są bardziej narażone na utratę pracy.

Fot. Pixabay