Realizacja praw osób z niepełnosprawnością w Polsce
W dniu 25 października br. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja z okazji 10-lecia ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce. Podsumowano na niej podjęte działania zmierzające do wprowadzenia tych zapisów prawnych w życie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Polski Związek Niewidomych reprezentowała Izabela Hawryłow, sekretarz generalna Zarządu Głównego.
Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpień m.in.: Marleny Maląg, ministra rodziny i polityki społecznej, Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Stanisława Trociuka, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, Krzysztofa Michałkiewicza, prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Prelegenci przedstawili podjęte dotychczas działania na rzecz praw osób z dysfunkcjami oraz wskazali obszary, w których pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. W trakcie konferencji wspomniano również o programie Dostępność Plus, którego celem jest zapewnienie dostępu do dóbr, usług oraz udziału w życiu społecznym dla osób o szczególnych potrzebach. W ramach tego programu powstało wiele inicjatyw w całej Polsce. Uczestnicy dyskutowali też o Funduszu Solidarnościowym, w ramach którego realizowane są programy: Asystent Osobisty, Opieka 75+ i Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Podkreślono znaczenie organizacji pozarządowych w codziennych staraniach o godne życie osób z niepełnosprawnością.
Zwrócono uwagę, że nierozwiązanym problemem jest kwestia ubezwłasnowolnienia, czyli całkowite lub częściowe pozbawienie zdolności do czynności prawnych. Ponadto na przykładzie Kodeksu Postępowania Cywilnego wskazano potrzebę pracy nad nazewnictwem. W KPC nadal można znaleźć takie określenia jak: „chory psychicznie” czy „niedorozwój umysłowy”. Stwierdzono też konieczność opracowania takiego rozwiązania, które pozwalałoby korzystać osobie z niepełnosprawnością z pomocy asystenta w sposób stały, a nie zależny, np. od realizowanych przez organizacje pozarządowe zadań zleconych.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta 13 grudnia 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Celem konwencji jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby z dysfunkcjami oraz poszanowanie ich godności. Ratyfikacja konwencji w Polsce miała miejsce 6 września 2012 r.