Treść artykułu

Plakat kampanii "Reaguj na przemoc wobec dzieci".

Reaguj na przemoc wobec dzieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach kampanii społecznej przygotowała mini serial „Nieobojętni”. Przedstawia w nim, dlaczego należy reagować na przemoc wobec dzieci. Jednym z głównych bohaterów odcinków jest aktor Jakub Gierszał. Serial oraz wskazówki, jak reagować na takie sytuacje zamieszczono na stronie: www.reaguj.fdds.pl.

Miniserial „Nieobojętni” to poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji.

– Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca kampanii, ekspert FDDS.

W „Nieobojętnych” jedną z głównych ról gra aktor Jakub Gierszał, jednocześnie ambasador kampanii społecznej.

– Proces angażowania się w pomoc − na przykład poprzez telefoniczne zgłoszenie przemocy do odpowiednich służb czy interakcję z osobą, która stosuje przemoc, albo z dzieckiem, które potrzebuje pomocy − wzbudza wiele emocji i może być dla wielu osób trudny. Ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu, wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności, bo każdy mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – wskazuje aktor.

Serial można obejrzeć na stronie www.reaguj.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wkrótce też zostanie umieszczony na stronie kampanii kurs e-learningowy na temat reagowania na przemoc wobec dzieci.

Według najnowszego badania fundacji jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje niezauważona. Dlatego warto reagować w takich sytuacjach.

Źródło: FDDS

Fot. Materiał FDDS