Rada Ministrów przedłuża obowiązujące ograniczenia związane z koronawirusem
Dotychczas obowiązujące ograniczenia – dot. limitu osób w sklepach, kościołach, działalności galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, punktów usługowych, zawieszenia usług rehabilitacyjnych, przemieszczania się, zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pieszymi – zostały utrzymane, na razie do 19 kwietnia. Do 26 kwietnia żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte, a międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy wstrzymany. Do 3 maja zamknięte mają być granice, a obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granice RP utrzymana. Natomiast ograniczenia dot. imprez masowych obowiązują do odwołania.
Po świętach rząd chce przedstawić tzw. plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – zapowiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Zaapelował także o spędzenie świąt w wąskim gronie rodziny. O to prosił również Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. – Gdyby restrykcje zostały poluzowane, gdybyśmy spędzili święta w dużym gronie rodziny, to mielibyśmy 40-50 tys. osób więcej chorych. Kilkaset osób z tej grupy by zmarło.
Minister Zdrowia zapowiedział też nowe regulacje. – Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych – mówił Łukasz Szumowski. Minister podkreślił, że nie będzie wymagana maseczka, a np. chusta lub szalik.
Egzaminy ósmoklasisty i maturalne będą przesunięte. – O tym, kiedy będzie nowy termin egzaminu, powiadomimy na trzy tygodnie przed nową datą – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piątkowski. Z informacji przekazanych podczas konferencji prasowej wynika, że najwcześniej egzaminy mogłyby się odbyć najprawdopodobniej w połowie czerwca. Minister Edukacji Narodowej podkreślił, że resort na razie nie planuje przedłużania roku szkolnego. Terminy rekrutacji do szkół średnich i wyższych mogą ulec zmianie, zależnie od tego, kiedy odbędą się egzaminy.