Treść artykułu

Trzy osoby, uczestnicy szkolenia w Madrycie odgrywają jakąś scenkę tematyczną.

PZN szkoli nauczycieli przedszkolnych w Madrycie

W Madrycie odbyło się szkolenie dla nauczycieli w ramach projektu GREEN4VIP, w którym bierze udział również Polski Związek Niewidomych.

W ramach szkolenia uczestnicy nabywali nowatorską wiedzę na temat sposobów nauczania dzieci o ekologii. Warsztaty odbyły się w twórczej atmosferze współpracy i wymiany doświadczeń. Swój panel tematyczny mieli tam też przedstawiciele z Polski.

W Madrycie w dniach 12 – 15 grudnia br. czternastu nauczycieli i specjalistów z: Polski, Hiszpanii, Grecji i Słowenii szkoliło się z nowatorskiej wiedzy. Przedstawicielkami polskiej grupy były: Anna Lemańczyk, koordynatorka projektu i specjalistka z PZN oraz dwie nauczycielki z przedszkola dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku w Warszawie − Agnieszka Siekan i Weronika Pawlik.

W ramach projektu zostały przygotowane innowacyjne materiały szkoleniowe w zakresie edukacji ekologicznej dla nauczycieli przedszkolnych, z wykorzystaniem metodyki STEAM. Materiały te przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku 3−5 lat, ze szczególnym uwzględnieniem maluchów z dysfunkcją narządu wzroku. W Madrycie opracowania te zostały wykorzystane po raz pierwszy w praktyce. Każdy partner szkolił pozostałych ze swojego modułu.

Temat prowadzony przez specjalistów z Polski to „Dysfunkcja wzroku w edukacji przedszkolnej − metody i narzędzia”. To tematyka skierowana do nauczycieli przedszkolnych. Natomiast materiał skierowany do dzieci to „Oszczędne korzystanie z wody i energii, gleba, zdrowe wybory żywieniowe”. Inne obszary tematyczne, przygotowane przez partnerów to m.in. segregacja śmieci, drugie życie przedmiotów, bioróżnorodność.

− Pracowaliśmy w małych grupach, odgrywaliśmy scenki, dyskutowaliśmy, debatowaliśmy. Stosowana była różnorodna metodyka, teoria i ćwiczenia. Uczyliśmy się jedni od drugich. Było twórczo, ciekawie i nowatorsko. Po powrocie do kraju każdy z nas będzie szkolił kolejnych nauczycieli przedszkolnych – powiedziała Anna Lemańczyk, koordynator projektu w PZN. − Chociaż celem jest uwrażliwienie dzieci na problemy ekologiczne, to tak naprawdę w trakcie szkolenia znacznie wzrosła świadomość również samych nauczycieli przedszkolnych – dodała specjalistka.

W grudniu została przeszkolona pierwsza grupa nauczycieli, potem szkolenia będą miały kolejne grupy. A ostatni etap to warsztaty dla dzieci prowadzone w: Polsce, Hiszpanii, Grecji i Słowenii. Będą one w pełni dostępne dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku.

JR/Centrum Komunikacji PZN

 

Anna Lemańczyk prezentuje temat uczestnikom szkolenia w Madrycie.

Uczestniczki szkolenia odgrywają jakąś scenkę.

Uczestnicy szkolenia siedzą za stołami i debatują nad jakiś tematem.