Już w dwóch ośrodkach w Łodzi możliwy jest przeszczep rogówki
Miejskie Centrum Medyczne im. dra K. Jonschera w Łodzi dołączyło do ośrodków, gdzie wykonuje się zabiegi przeszczepu rogówki. Procedura ta wielu pacjentów może uchronić przed częściową lub całościową utratą widzenia. Lekarze z tej placówki w czerwcu zoperowali pierwszych pacjentów.
– Operacja ta przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia – podaje dr n. med. Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistycznego w szpitalu im. dra K. Jonschera. Zabieg przeszczepu rogówki konieczny może być wtedy, gdy u pacjentów występuje słaba ostrość widzenia. Wykonywany jest on także na osobach np. z bliznami rogówki (po urazach i po zapaleniach), z obrzękiem rogówki (po operacjach zaćmy) czy z chorobami wrodzonymi rogówki.
Na oddziale okulistycznym w szpitalu im. Jonschera w Łodzi leczy się choroby siatkówki, zaćmę oraz jaskrę. To ośrodek, który kompleksowo zajmuje się chirurgią oka, dlatego lekarzom zależało na tym, aby wykonywać również nowe procedury takie, jak zabiegi przeszczepu rogówki. Do tego etapu specjaliści przygotowywali się przez rok, szkoląc się, a także dokonując zakupu potrzebnego sprzętu. To drugi ośrodek w Łodzi, w którym wykonuje się tego typu zabiegi. Pierwszy to Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. WAM.
– Gdy wszyscy eksperci biją na alarm, że liczba przeszczepów w czasie pandemii spadła dramatycznie my, Łódź, mamy najlepszą informację z możliwych: w czerwcu w miejskim szpitalu im. Jonschera, na oddziale okulistyki wykonano pierwszy przeszczep rogówki. Składam gratulacje Panu doktorowi Sławomirowi Cisieckiemu, ordynatorowi oddziału okulistycznego i dziękuję w imieniu pacjentów, którym już Pan uratował i zapewne nie jednemu jeszcze uratuje wzrok. Szczególnie teraz, gdy na zabieg przeszczepu rogówki w Polsce czeka ok. 3500 osób. Nasz szpital od miesięcy przygotowywał się do tej chwili (…) – tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Wyjaśnia ona również, iż Miejskie Centrum Medyczne przeszło przez wszelkie procedury niezbędne do wykonania tej operacji oraz zaopatrzyło się m.in. w topograf rogówkowy i zestaw narzędzi okulistycznych warte ok. 150 tys. zł.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi
Fot. Shutterstock