Przesłanie Papieża Franciszka z okazji 70-lecia PZN
Ojciec Święty Franciszek przesłał list z okazji 70. rocznicy powstania Polskiego Związku Niewidomych. Poniżej publikujemy jego treść.
Szanowna Pani
Anna Woźniak-Szymańska,
Polski Związek Niewidomych
Warszawa
Łączę się duchowo z całym Zarządem Polskiego Związku Niewidomych, wszystkimi jego Pracownikami i Wolontariuszami, a nade wszystko Osobami korzystającymi z pomocy tej organizacji, obchodzącej w tym roku 70-lecie istnienia.
Do osób, które szczególnie poruszały Serce Boga należeli właśnie niewidomi. Do dziś, wiele osób dotkniętych chorobą oczu, zanosi ufne błaganie „Rabbuni, żebym przejrzał” (Mk 10, 51). I Pan dotyka wzroku ciała i duszy, by wzmocnić człowieka na drodze zbawienia. Polski Związek Niewidomych w ciągu 70 lat swojej samarytańskiej posługi odnotował zapewne tysiące ludzkich historii – ocalenia lub poprawy wzroku, przywrócenia sensu życia, czy odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.
Ośrodki rehabilitacji, centra kształcenia niewidomych, poradnie leczenia wad wzroku, to tylko niektóre z form pomocy, jakie Związek ofiaruje osobom niewidomym lub słabowidzącym. Nadal „potwierdzam, że najlepszą odpowiedzią, jaką można dać naszemu społeczeństwu, które niekiedy ma tendencję do usuwania na margines osób z niepełnosprawnością, jest «broń miłości, nie tej fałszywej, ckliwej i ostentacyjnej, ale miłości prawdziwej, konkretnej i pełnej szacunku. W miarę jak jest się przyjmowanym i kochanym, włączanym we wspólnotę i prowadzonym do patrzenia w przyszłość z ufnością, rozwija się prawdziwa droga życia i doświadcza się trwałego szczęścia»” (Przemówienie do członków Apostolskiego Ruchu Niewidomych, 17.11.2018 r.).
Dziękując za Waszą wieloraką posługę, zawierzam Jezusowi Chrystusowi i Jego Najmilszej Matce Panią Prezes i Jej Współpracowników, Wszystkich bezpośrednio zaangażowanym w działalność Polskiego Związku Niewidomych oraz wszystkie Osoby korzystające z owoców tej szlachetnej posługi, i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.
Lateran, 24 września 2021 r.
Papież Franciszek
Fot. Unsplash