Przepisy przedłużające ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Nowe przepisy umożliwią zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Nowelizacja ustawy została podpisana pod koniec lipca br. przez Prezydenta.
Nowe przepisy rozwiązują problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwiają korzystanie z systemu ulg i świadczeń, które wynikają z posiadanego dotychczas orzeczenia. Jest to szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnością, których orzeczenia utraciły ważność z upływem 30 września 2024 roku.
Z datą tą wygasa ważność orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Umożliwione zostaje teraz zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie będzie to jednak możliwe dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność.
Warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.
Nowe rozwiązanie jest również korzystne dla zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które mogą teraz lepiej zaplanować swoją pracę przy napływie nowych spraw.
Z nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych można się zapoznać na stronie: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=546
Źródło: GOV.PL