Treść artykułu

Przedstawiciele Szwedzkiego Związku Niewidomych w Laboratorium Ciemności zapoznają się z eksponatami używanymi w trakcie warsztatów.

Przedstawiciele Szwedzkiego Związku Niewidomych z wizytą w Polsce

Grupa sześciu przedstawicieli Szwedzkiego Związku Niewidomych wraz z asystentami odwiedziła w maju naszą organizację. Byli w Instytucie Tyflologicznym i Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w Warszawie. Pojechali także do Ośrodka PZN „Homer” w Bydgoszczy, gdzie zaprezentowano im różnorodne działania oferowane osobom z dysfunkcją wzroku oraz realizowane projekty.

Delegacja ze Szwecji odwiedziła 9 maja br. Instytut Tyflologiczny PZN w Warszawie. Tutaj odbyło się spotkanie z Andrzejem Brzezińskim, prezesem ZG PZN, Elżbietą Oleksiak, kierownikiem Centrum Rehabilitacji PZN, a także z pracownikami. Przedstawiciele szwedzkiego Związku przyjechali do Polski, ponieważ chcieli poznać naszą organizację, realizowane tu działania kierowane do osób z dysfunkcją wzroku, a także wymienić się doświadczeniami i znaleźć możliwe pola do współpracy.

Goście ze Szwecji mieli okazję zapoznać się z projektami prowadzonymi w Instytucie. Pracownicy zaprezentowali m.in.: redakcję czasopism PZN, Laboratorium Ciemności i Tyflogalerię, Czytelnię Map i Planów oraz Pracownię Doboru Oświetlenia.

Przedstawiciele Szwedzkiego Związku Niewidomych opowiadali o swojej działalności, w tym także o kalendarzu wydawanym wraz z instytucjami partnerskimi. Każdy miesiąc w kalendarzu jest zilustrowany zdjęciami, na których modelami są młode psy przewodniki i znajduje się informacja o Związku. W ten sposób zbierane są środki od darczyńców, którzy wpłacają dobrowolne datki na rzecz organizacji.

Goście ze Szwecji mówili również o tym, że programy rehabilitacyjne dla osób niewidomych i słabowidzących prowadzone są przez ośrodki państwowe. Dlatego ich Związek nie zajmuje się działaniami rehabilitacyjnymi. Natomiast podejmuje działalność w obszarze kultury ‒ wspólne wyjścia osób niewidomych i słabowidzących do kina, teatru, muzeów – czy w obszarze spraw społecznych ‒ spotkania z politykami i lobbowanie na rzecz działań wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Zajmuje się także różnego rodzaju interwencjami dotyczącymi spraw zgłaszanych przez członków, a mających związek przede wszystkim z transportem i przemieszczaniem się.

Delegacja odwiedziła również Przychodnię PZN w Warszawie, a dzień wcześniej Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” w Bydgoszczy. Tam oprowadzono ich po placówce oraz przedstawiono różnorodne działania rehabilitacyjne dla osób tracących wzrok, które są prowadzone w ramach turnusów ‒ szkoleń z rehabilitacji podstawowej.

Goście byli pod wrażeniem projektów prowadzonych w Polskim Związku Niewidomych. Docenili różnorodność i kompleksowość działań.

Tekst i fot. JR/Centrum Komunikacji PZN

Przedstawiciele Szwedzkiego Związku Niewidomych w Laboratorium Ciemności zapoznają się z eksponatami używanymi w trakcie warsztatów. Pokaz użycia brajlowskiej maszyny do pisania.

Przedstawiciele Szwedzkiego Związku Niewidomych w Pracowni Doboru Oświetlenia.