Przed wydatkiem obejrzymy monetę dwa razy
60 proc. Polaków boi się znacznego pogorszenia sytuacji materialnej, a 71 proc. deklaruje wdrożenie na stałe ścisłego reżimu w kontroli domowych budżetów – wynika z analizy raportu z badań agencji IQS zatytułowanego „W drodze do jutra”. Polacy zaciskają pasa, a do łask wraca przywracanie drugiego życia przedmiotom.
Według deklaracji respondentów pandemia i jej dotychczasowe konsekwencje społeczno-ekonomiczne spowodowały poważne zmiany w życiu 77 proc. spośród nich. Po upływie niespełna miesiąca od ogłoszenia stanu epidemii 9 proc. Polaków straciło pracę, 13 proc. doświadczyło obniżenia wynagrodzenia, również 13 proc. utraciło płynność finansową, 11 proc. było zmuszonych do zawieszenia spłaty zobowiązań finansowych, a 8 proc. utraciło zgromadzone oszczędności. Z badania wynika, że kryzys dotknął przede wszystkim mieszkańców dużych miast, i to w ich postawach można się spodziewać dużych zmian.
Z wyników badania IQS wyłania się jedna, zasadnicza potrzeba – odzyskania kontroli nad własnym losem. W wymiarze ekonomicznym sprowadza się ona do konieczności oszczędniejszego życia, oceny wydatków, chociażby poprzez wydłużenie cyklu życia produktów, oraz szukania i zdobywania nowych kwalifikacji.
– Na razie żyjemy w stanie zawieszenia. W dużym uproszczeniu można to nazwać społeczną depresją. Do całkowitego zagubienia przyznaje się aż 40 proc. Polaków. Sytuację własnych gospodarstw domowych postrzegamy jako krytyczną i nie jest to stwierdzenie przesadzone, skoro średnia przewidywań prognozuje zmniejszenie się budżetów o 16 procent – komentuje Paulina Tyszko-Ptak z IQS, jedna z liderek badania.
Ponad połowa uczestników badania chce częściej naprawiać posiadane sprzęty, odzież i wyposażenie, a 33 proc. będzie kupować te dobra z tzw. drugiej ręki. To efekt głębokiej zmiany potrzeb i rezygnacja z nadmiernego zakupu produktów.
Badacze prognozują, że wzrośnie znaczenie usług i oprogramowania służącego do kontaktu online. Zmiany może odczuć też rynek meblarski, wyposażenia domu czy sprzętu AGD. Prawdopodobnie do łask wrócą zawody rzemieślnicze. Polacy będą też dokładnie analizować wydatki na rozrywkę i wypoczynek. Jak się wydaje, z większym rozmysłem niż przed pandemią będą traktowane wyjścia do restauracji i pubów.
Badanie przeprowadzono na podstawie badania ilościowego na bazie panelu IQS Opinie.pl – reprezentatywna próba ogólnopolska, N=1052, realizacja w dniach 01-06.04.2020, wzbogacona 14 indywidualnymi wywiadami pogłębionymi oraz jakościową analizą treści w social mediach.
Źródło: IQS (autorskie badanie i raport „W drodze do jutra”), Centrum Prasowe PAP
Fot. Unsplash