Treść artykułu

Dwie kobiety siedzą przed komputerem i omawiają jakieś zagadnienie

Przeczytaj poradnik o dostępności cyfrowej

Poradnik na temat dostępności cyfrowej został przygotowany przez Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych KPRM. Na stronie internetowej znajduje się wiele praktycznych informacji i wskazówek pomocnych dla osób, które są odpowiedzialne za zapewnienie dostępności w swoich urzędach i jednostkach samorządowych.

Artykuły umieszczono na stronie: https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/podstawy-dostepnosci-cyfrowej. Znajdziemy tu m.in. omówienie wymogów dostępności cyfrowej dla podmiotów publicznych, przeczytamy o czterech podstawowych zasadach dostępności cyfrowej, tzn. postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości i kompatybilności. Co więcej, z materiałów dowiemy się, kto i jak korzysta z dostępności cyfrowej, jak ze strony korzystają osoby niewidome, słabowidzące, a także z dysfunkcją narządu słuchu. Znajdziemy również dobre przykłady zastosowania dostępności cyfrowej.

Na stronie: www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa jest umieszczony obszerny dział dotyczący badania i testów dostępności cyfrowej. Dowiemy się, jak znaleźć podstawowe błędy dostępności cyfrowej strony internetowej czy aplikacji mobilnej. Testy zostały podzielone na sześć kategorii: treści tekstowe, obsługa klawiaturą, alternatywa dla grafik i multimediów, łatwa orientacja i obsługa, brak zaskakujących sytuacji. Kolejny dział to zarządzanie dostępnością cyfrową. A tam m.in. jak dbać o dostępność cyfrową w umowach i zamówieniach publicznych oraz jak przygotować deklarację dostępności.

Na innej podstronie znajduje się bardzo przydatny artykuł, z którego można dowiedzieć się, jakie elementy tworzą dostępność cyfrową strony internetowej i aplikacji mobilnej, a także, jak zwiększyć dostępność dokumentów tekstowych.

Jest też ciekawy materiał o dostępności cyfrowej i portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że treści publikowane w portalach społecznościowych przez podmioty publiczne powinny być dostępne cyfrowo. Opisuje to artykuł 6. ustawy o dostępności cyfrowej.

Wśród artykułów znajduje się też dział „Korzystam z dostępności cyfrowej”. Tam można przeczytać, jak ze stron internetowych i aplikacji mobilnych korzystają osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

JR/Centrum Komunikacji PZN