Treść artykułu

Lekarz wykonuje badanie oka przy pomocy aparatury

Program lekowy dla pacjentów z wrodzoną ślepotą Lebera

Dobra wiadomość dla pacjentów z Wrodzoną Ślepotą Lebera (LCA). Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu rozpoczyna realizację nowego programu lekowego NFZ. To ogromna szansa na leczenie dla osób dotkniętych tą chorobą.

Pacjenci z rzadką dziedziczną chorobą oczu zwaną wrodzoną ślepotą Lebera (LCA), spowodowaną specyficzną mutacją w genie RPE65 i spełniający kryteria programu mogą skorzystać z nowoczesnej terapii w Oddziale Klinicznym Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej w ramach NFZ.

Oddział, jako pierwszy ośrodek w Polsce, zdobył doświadczenie w przeprowadzaniu tej skomplikowanej terapii. Od 2021 roku lekarze podali lek kilku pacjentom, stosując specjalną procedurę operacyjną, w której lek jest podawany do oka bardzo cienką igłą bezpośrednio pod siatkówkę.

Pacjenci chorujący na LCA z potwierdzoną mutacją genu RPE65 powinni skontaktować się z Poradnią Chorób Rzadkich Narządu Wzroku USK w Poznaniu lub porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach udziału w programie.

Telefon na centralę szpitala: 61 869 11 00. Oddział kliniczny okulistyki i okulistyki dziecięcej, sekretariat: 61 8 69 11 51.

Źródło: USK w Poznaniu