Program Dostępność Plus w praktyce
Czy urzędy, instytucje i ośrodki zdrowia są dostępne? O tym rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez PFRON. Przedstawiono konkretne działania podejmowane na rzecz ułatwienia dostępu w życiu społecznym dla osób z niepełnosprawnościami.
W 2019 r. weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
− Regulacja o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest elementem rządowego programu Dostępność Plus, który Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje od ponad czterech lat. Na działania związane ze zwiększaniem dostępności w transporcie, architekturze, edukacji czy służbie zdrowia przeznaczyliśmy ponad 13 mld złotych – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Na mocy tych przepisów w ponad 2300 urzędach i instytucjach powołano koordynatorów do spraw dostępności. Ich rolą jest pomoc osobie w załatwieniu sprawy, jeśli napotyka na bariery i problemy związane z brakiem dostępności danej usługi czy miejsca.
Utworzono również Fundusz Dostępności, z którego finansowany jest montaż wind, podjazdów, ramp i innych urządzeń w obiektach publicznych i budynkach wielorodzinnych. Już 137 podmiotów skorzystało z tych środków.
MFiPR prowadziło również działania edukacyjne. Powstały poradniki i wskazówki dla koordynatorów, samorządów, przedsiębiorców o tym, jak wdrażać ustawę. Aby przybliżać wymagania prawne i standardy związane z dostępnością organizowano webinaria dla różnych grup odbiorców (np. centrów handlowych, architektów czy zarządców infrastruktury sportowej). Wszystkie te działania podejmowano o tym, aby zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jaki i wszyscy inni mieli wiedzę o dostępności, a instytucje wprowadzały konkretne rozwiązania w życie. Kolejne inicjatywy w tym kierunku będą jeszcze podejmowane.
Źródło: Program Dostępność Plus