Pracownik socjalny – praca wysokiego ryzyka
Z raportu opublikowanego przez NIK wynika, że jest zbyt mało pracowników socjalnych, są przeciążeni zadaniami, często narażeni na agresję fizyczną lub słowną. Zdarza się, że ich zarobki są mniejsze niż świadczenia, które uzyskują niektórzy ich podopieczni.
Kontrola NIK objęła 24 ośrodki pomocy społecznej. Uzupełniało je ogólnopolskie badanie ankietowe, w którym wzięło udział 4206 pracowników społecznych, czyli niemal jedna czwarta wszystkich zatrudnionych. Były to największe w Polsce tego typu badania.
Liczba zadań zleconych ośrodkom pomocy społecznej przekracza ich możliwości kadrowe i finansowe. Dlatego pomoc jest udzielana na podstawowym poziomie, dla najbardziej potrzebujących oraz w sytuacjach interwencyjnych. Blisko 61% badanych przyznało, że w ich rejonach są osoby wymagające pomocy, które z niej nie korzystają.
System pomocy społecznej jest nieskuteczny. Świadczy o tym liczba osób od 30 do 88%, korzystających w sposób długotrwały (powyżej trzech lat) z pomocy społecznej.
Praca na stanowisku pracownika socjalnego wiąże się z wieloma zagrożeniami. Są oni narażeni na kontakt z agresją fizyczną (ok. 50% ankietowanych) czy werbalną (86%). Prawie jedna piąta badanych zaraziła się różnymi chorobami podczas pracy.
Większość pracowników socjalnych odczuwa przeciążenie pracą, które odbija się na jakości ich pracy. Natomiast zarobki oraz brak uznania społecznego wywołują frustrację.
Fot. Unsplash