Pracownia Doboru Oświetlenia zaprasza osoby słabowidzące
Centrum Rehabilitacji PZN zaprasza do otwartej niedawno Pracowni Doboru Oświetlenia w Instytucie Tyflologicznym w Warszawie. To jedno z pierwszych takich miejsc w Polsce. Tam osoby słabowidzące będą mogły sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie i wybrać to najbardziej dla nich korzystne, a potem dane rozwiązanie zastosować w domu.
Pomysł wziął się z zagranicy. Podczas wizyty w Danii w Instytucie dla Niewidomych i Słabowidzących, Elżbieta Oleksiak, kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN, zwiedziła miejsce, gdzie osoby z dysfunkcją narządu wzroku testowały oświetlenie. Kiedy udało się pozyskać środki z PFRON-u, podobna pracownia została utworzona w Instytucie Tyflologicznym PZN przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie.
− Nie ma jednego oświetlenia, które jest dobre dla wszystkich osób słabowidzących. Osoby mają różne schorzenia i wolą co innego. Zainteresowani mogą w naszej pracowni sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie i urządzenia wspomagające, a następnie wybrać te, dla nich najbardziej korzystne. Rozwiązania z naszego studia mogą być dla nich inspiracją. Co więcej, staramy się stosować ekonomiczne pomysły, dostępne dla wszystkich – mówi kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.
Pracownia podzielona jest na strefy i kąciki tematyczne, w których można testować różne ustawienia parametrów oświetlenia np. natężenie, barwa. Pierwszy pokój to salon z kanapą, fotelem, telewizorem i biurkiem. W tym pokoju oświetlenie górne włącza się za pomocą pilota i można wybrać moc i barwę światła – ciepłą, zimną lub neutralną. W pokoju znajduje się biurko z lampką, a także lupy z oświetleniem. Zaaranżowano tu też kącik do czytania. Zamontowany w tym pokoju jest również telewizor z udogodnieniami dla osób z problemami wzroku.
Drugi pokój to przestrzeń kuchenna ze stolikiem, szafkami oraz blatem z różnego rodzaju lampami. Mamy tu również szafę na ubrania z oświetlonym wnętrzem, aby móc dobrze widzieć, co znajduje się na półkach. Na kolejnym blacie umieszczone są różne rodzaje lampek stołowych oraz tych ułatwiających czytanie np. zamontowanych na klipsie.
− Nasza pracownia będzie stale się rozwijać i z czasem znajdą się tu jeszcze nowe rodzaje oświetlenia, czy inne urządzenia wspomagające – mówi Nina Opejda zajmująca się tym konceptem.
Wszyscy zainteresowani odwiedzeniem pracowni powinni zapisywać się wysyłając maila na adres e-mail: nopejda@pzn.org.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 22 635 52 84.
Organizatorzy zapraszają do pracowni osoby słabowidzące oraz przedstawicieli placówek działających na rzecz osób z problemami wzroku, czy też uczelni kształcących tyflopedagogów i instruktorów.
Pracownia została zrealizowana w ramach projektu PFRON pn. „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” oraz dzięki wsparciu firmy Alcon.