Prace zrealizowane we wrześniu 2023 r.
We wrześniu zostały zorganizowane dwa spotkania wdrożeniowo-upowszechniające: 14.09.2023 dla 24 przedstawicieli z 20 jednostek straży pożarnej oraz 27.09.2023 dla 4 przedstawicieli Sądu Najwyższego. Szkolenie było zorganizowane na prośbę Sądu Najwyższego. Listy uczestników w załączeniu.
W czasie spotkania omówiono standardy dotyczące dostępności wyżej wymienionych placówek dla osób z problemami wzroku poruszających się z psami przewodnikami – dobre praktyki; zaprezentowano wybrane rozwiązania praktyczne dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej dla osób z problemami wzroku; omówiono standardy dotyczące szkolenia psów przewodników; zaprezentowano i przedyskutowano filmy i publikacje związane z psami; przedstawiono zagadnienia i przepisy prawne oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie dotyczących dostępności ww. placówek.
Film popularyzujący wśród osób z problemami wzroku psa przewodnika jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Realizując koncepcję popularyzacji drugiego filmu propagującego wśród społeczeństwa ideę psa przewodnika prezentujemy go w czasie spotkań upowszechniająco wdrożeniowych. Prowadzimy prace związane z umieszczeniem spotu filmu w Miejskich Zakładach Autobusowych i na stacjach drugiej linii Metra. Podejmujemy także starania o umieszczenie ostatniego artykułu sponsorowanego w Polityce. Publikację pod tytułem „Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem” omawiamy i przekazujemy, głównie w powiększonym druku, na spotkaniach upowszechniająco-wdrożeniowych.
Po odstąpieniu od umowy z poprzednim wykonawcą, podjęto starania o wyłonienie nowego wykonawcy na przeprowadzeniu analizy rozwiązań z zakresu standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej w kontekście osób z niepełnosprawnością wzroku poruszających się z psem przewodnikiem. Współpracowano z wyłonionym wykonawcą, przekazując mu odpowiednie materiały. Konsultowano i zgłaszano uwagi autorowi opracowania publikacji dotyczącej standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej dla instytucji, w których mogą przebywać osoby niewidome z psami przewodnikami.
Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Filmy uwzględniają potrzeby osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) i innych osób niepełnosprawnych (napisy). Materiał informacyjny z pracy w projekcie na stronę internetową ww.pzn.org.pl został przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnych.
Polski Związek Niewidomych Centrum Rehabilitacji