Prace zrealizowane w lutym 2022 roku
Nawiązaliśmy kontakt z instruktorami, aplikantami na trenerów, wolontariuszami w celu przeprowadzenia bezpośredniego spotkania konsultacyjne dla aplikantów na trenerów i instruktorów oraz dla wolontariuszy, proponując konkretne terminy spotkań. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania odpowiedzi.
Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy w lutym przepracował 10 godzin zegarowych analizując i pisma dotyczące ulg korzystania z transportu autobusowego i zasad wystawiania biletów ulgowych. 2 i 24 lutego odbyło się także trzygodzinne spotkanie konsultacyjne z trenerem ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.
Przeprowadzono 2 zdalne ostatnie już spotkania upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów. Z powodu dużego zainteresowania osób niewidomych psami przewodnikami w I kwartale 2022 r. zwiększyliśmy ogólną liczbę spotkań do 25. Dwa ostatnie odbyły się 2 i 16 lutego. 2 lutego uczestniczyło 12 osób (5 kobiet, 7 mężczyzn), 16 lutego uczestniczyło 11 osób (9 kobiet i 2 mężczyzn). 2 i 16 lutego były to spotkania dla osób uczestniczących w turnusie dla nowo ociemniałych w Bydgoszczy. Na wszystkich spotkaniach był wykładowca z zewnątrz. Podczas spotkania omówiono tak jak dotychczas ideę posiadania psa przewodnika i możliwości z tego wynikające, aspekty prawne, co trzeba zrobić, alby aplikować o psa przewodnika; odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika; sposoby poruszania się osób niewidomych uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności; zagadnienia związane z psychiczna i fizyczną gotowością do posiadania psa przewodnika; omówiono droga od szczeniaka do psa przewodnika; co zyskamy wprowadzając opracowane standardy.
Pod koniec spotkania uczestnicy zadali następujące pytania, na które uzyskali odpowiedzi od razu podczas spotkania:
- Czy w projekcie szkolone są inne psy niż labradory?
- Czy bycie leworęcznym jest przeszkodą do posiadania psa przewodnika?
- Czy trzeba kupować bilet w PKP dla psa przewodnika?
- Czy można psa przestawić na inną karmę niż miał podawaną w czasie szkolenia?
- Czy lepiej, na czas wyjazdu, psa zostawić u rodziny czy pod opieka wyznaczonego wolontariusza? Jak pies znosi taka sytuację?
- Czy pies przewodnik jest własnością osoby niewidomej?
Ze spotkań przygotowano notatki.
Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku.