Treść artykułu

Prace zrealizowane w grudniu 2021 roku

Zorganizowaliśmy 10 grudnia kolejne trzecie i ostatnie w 2021 roku spotkanie konsultacyjne dla aplikantów na trenerów i instruktorów. W czasie spotkania zaproponowaliśmy uczestnikom dyskusję na temat:

  • metodyki nauczania orientacji przestrzennej osób poruszających się z psem przewodnikiem. Zaprosiliśmy na spotkanie instruktora orientacji mającego doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei wśród instruktorów szkolenia psów były osoby mające wiedzę na temat potrzeb w zakresie orientacji przestrzennej instruktora szkolącego psy; 
  • wiedzy i umiejętności jaką powinni posiadać jedni i drudzy instruktorzy w tej dziedzinie. 

W spotkaniu uczestniczyło 14 osób, w tym 5 mężczyzn i 9 kobiet. Ze spotkania sporządzono notatkę.

Wymienialiśmy korespondencję i przygotowywaliśmy kolejne materiały dla instruktorów po szkoleniu listopadowym z udziałem zagranicznego wykładowcy i psychologa.

Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy w grudniu przepracował 10 godzin zegarowych analizując projekt rozporządzenia dotyczącego funduszu socjalnego i funduszu rehabilitacji w celu dokonania poprawek w regulaminie obowiązującym w PZN.

Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Podczas opracowywania materiałów uwzględniano potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Materiał informacyjny z pracy w projekcie na stronę internetową ww.pzn.org.pl został przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnością wzroku.

Przeprowadzono 2 spotkania upowszechniających dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów. 15 i 18 grudnia. 15 grudnia zdalne spotkanie zostało przeprowadzone dla uczestników szkolenia dla nowo ociemniałych w Bydgoszczy; uczestniczyło w nim 12 osób, w tym 6 mężczyzn i 6 kobiet. 18 grudnia odbyło się spotkanie bezpośrednie w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym PZN w Ciechocinku. Uczestniczyło w nim 16 osób (10 mężczyzn, 6 kobiet). Na jednym spotkaniu był wykładowca z zewnątrz, w drugie przeprowadził pracownik uczestniczący w realizacji projektu. Podczas spotkania omówiono tak jak dotychczas ideę posiadania psa przewodnika i możliwości z tego wynikające, aspekty prawne, co trzeba zrobić, alby aplikować o psa przewodnika; odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika; sposoby poruszania się osób niewidomych uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności; zagadnienia związane z psychiczna i fizyczną gotowością do posiadania psa przewodnika; omówiono droga od szczeniaka do psa przewodnika; co zyskamy wprowadzając opracowane standardy.

Uczestnicy zadawali różne pytania, na które uzyskali odpowiedzi od razu podczas spotkania: czy można starać się o psa przewodnika inaczej niż w ramach projektu; jaki jest maksymalny wiek osoby starającej się o psa przewodnika; czy można wybrać płeć i kolor psa; jak wychodzić z psem na spacer gdy ma się kłopot z chodzeniem; czy i kiedy można zrezygnować z psa?

Uczestnicy obu spotkań obejrzeli także film.  Ze spotkań przygotowano notatki. Po spotkaniach upowszechniających 1osoba zgłosiła chęć aplikowania o psa przewodnika, przekazaliśmy te informacje Partnerom.

Przed organizowanymi w grudniu spotkaniami upowszechniającymi wysłano informacje do około 2922 czytelników Działu dla Niewidomych Biblioteki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zamieszczono informacje w Biuletynie Informacyjnym PZN i na FB oraz w aktualnościach na stronie internetowej PZN. Ze spotkań przygotowano notatki.

Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku.

Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Film uwzględnia potrzeby osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) i innych osób niepełnosprawnych (napisy). Materiał informacyjny z pracy w projekcie na stronę internetową www.pzn.org.pl został przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnych.