Treść artykułu

Uczestniczki projektu dotykają rzeżby.

Poznaliśmy czterech patronów roku 2024 – zakończenie projektu

W listopadzie zakończyliśmy projekt „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024”. Jego celem była edukacja kulturalna i historyczna oraz zwiększenie aktywności osób z dysfunkcją narządu wzroku i integracja społeczna.

Projekt, realizowany w drugim półroczu 2024 r., składał się z cyklu czterech spotkań przybliżających uczestnikom sylwetki wybranych patronów. Byli to: Witold Gombrowicz, Romuald Traugutt, Halina Konopacka i Kazimierz Wierzyński.

Na każdym spotkaniu uczestnicy słuchali prelekcji dotyczącej danej osoby i otrzymywali wcześniej przygotowane materiały: tekst w brajlu i druku powiększonym oraz tyflografikę – portret bohatera. Następnie realizowano różne formy aktywności związane tematycznie z omawianą postacią: wycieczki edukacyjne, spacery, wieczory poezji itp.

Pierwsze spotkanie było poświęcone osobie Witolda Gombrowicza. 9 lipca br. odbyły się wycieczki związane z tą postacią: do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i do Radomia, gdzie – oprócz spaceru do Ławeczki Witolda Gombrowicza – uczestnicy zwiedzili również Muzeum Jacka Malczewskiego.

Bohaterem spotkania, które odbyło się 7 sierpnia br. w Tyflogalerii PZN, był Romuald Traugutt. Po prelekcji na temat życia patrona i jego roli w Powstaniu Styczniowym uczestnicy udali się do Parku Traugutta, gdzie znajduje się kamień upamiętniający członków Rządu Narodowego, którzy zostali skazani na śmierć i wyrok wykonano. Jednym z nich był Romuald Traugutt.

10 września br. w Tyflogalerii był dniem Haliny Konopackiej. Lekkoatletki, rekordzistki świata i zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem podczas igrzysk w Amsterdamie w 1928 r., a ponadto poetki, malarki i rzeźbiarki. W Muzeum Sportu i Turystyki, do którego udali się uczestnicy, można było dotknąć wielu eksponatów, m.in. dysku i medali olimpijskich, a nawet wydobytej z magazynu – specjalnie dla grupy – rzeźby autorstwa Haliny Konopackiej.

Ostatnim omawianym patronem 2024 r. był Kazimierz Wierzyński. 8 października br. odbyła się prelekcja o życiu i twórczości tego przedstawiciela grupy poetyckiej Skamander i jego relacji z Haliną Konopacką. Następnie, w atmosferze niczym z salonu literackiego, którą stworzono w Tyflogalerii PZN, wspólnie czytano wiersze poety w brajlu i druku powiększonym oraz dyskutowano o poezji.

Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie podsumowujące. 19 listopada br. w Tyflogalerii PZN w miłej atmosferze i przy słodkim poczęstunku uczestnicy wspominali kolejne spotkania, prelekcje, wspólne wycieczki i spacery. Był również quiz wiedzy, który pokazał, ile pozostało w pamięci osób biorących udział w przedsięwzięciu. Na zadawane pytania o patronów roku 2024 wszyscy odpowiadali bardzo szybko i dobrze się bawili. Uczestnicy nie kryli zadowolenia. Cieszyli się, że mogli uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu. Z ust jednej z osób padły słowa: „Czekamy na kolejne wydarzenie tego typu”.

W tym roku zostały zrealizowane wszystkie zaplanowane w ramach przedsięwzięcia wydarzenia.

Grażyna Wuls
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

 

Zadanie publiczne “Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Logo Mazowsze serce Polski.