Treść artykułu

Poznajemy Patronów Roku 2024 – Halina Konopacka

Realizując kolejne wydarzenie w ramach zadnia publicznego „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024”, w dniu 10 września 2024 w Tyflogalerii PZN wysłuchaliśmy prelekcji o niezwykłej sportsmentce Halinie Konopackiej – lekkoatletce, rekordzistce świata i mistrzyni olimpijskiej (zdobywczyni pierwszego złotego medalu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów w 1918 roku) w rzucie dyskiem podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie (1928).

Uczestnicy otrzymali; tyflografikę portretu Haliny Konopackiej i tekst o złotej medalistce w brajlu lub w druku powiększonym.

Halina Konopacka karierę sportową rozpoczęła po ukończeniu warszawskiego gimnazjum im. Celiny Plater – Zyberkówny. Na początku 1924 roku ukończyła kurs narciarski warszawskiego AZS. Pokochała Tatry na całe życie i często tam wracała. W górach nazywano ją „Czerebieta”, gdyż zawsze na stoku ubrana była w czerwony sweter i  czerwony beret (dlatego prelegentka pokazała czerwony sweterek). Ponadto uczestnicy projektu wysłuchali wiersza autorstwa Haliny Konopackiej, jako, że odnosiła także sukcesy w dziedzinie poezji, a pod koniec życia zaczęła malować, głównie kwiaty i pejzaże. Ta jej różnorodna działalność świadczy o wielu talentach tej niezwykłej kobiety.

Francuski trener Maurice Baquet – selekcjoner polskich lekkoatletów, jeszcze przed igrzyskami w Paryżu w 1924, dostrzegł w Halinie ogromny talent, zwłaszcza do rzutu dyskiem. Sama lekkoatletka miała wspominać po latach: Wzięłam do ręki dysk i już po paru rzutach ustanowiłam rekord Polski (…). Po paru miesiącach pobiłam rekord świata, o którym nie miałam pojęcia.

Halina Konopacka w ciągu ośmiu lat kariery sportowej uzyskała wyniki, o których nawet sama nigdy nie marzyła. W koronnej konkurencji pierwszy tytuł mistrzowski w 1924 roku zdobyła z wynikiem 23,45 m, dwa lata później pobiła już rekord świata 34,15 m. Odniosła sukces międzynarodowy podczas II Światowych Igrzysk Kobiecych w Göteborgu (1926), rzucała już dyskiem 37,71 m., a w Amsterdamie w 1028 roku ustanowiła rekord świata wynikiem 39,62 m.

Po prelekcji udaliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki, zwiedziliśmy je, mogliśmy dotknąć dysk i oszczep. Na koniec czekała na nas niespodzianka. Specjalnie dla naszej grupy wydobyto z magazynu rzeźbę wykonaną przez Halinę Konopacką. Rzeźba przedstawia nagą kobietę siedzącą na fotelu przykrytym skórą niedźwiedzia.

10 września odbyła się wizyta monitorująca realizację zadania. Odwiedziła nas Pani Agata Kowalska specjalista w Wydziale Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Podczas wizyty sprawdzano zgodność realizacji zadania z danymi określonymi w umowie. Nie stwierdzono nieprawidłowości, co nas bardzo cieszy.

Przypominamy również, że zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Grażyna Wuls
Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny, Centrum Rehabilitacji