Posłuchaj rozmów o powstańcach warszawskich
Historie powstańców warszawskich oczami ich bliskich to cykl rozmów przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fundacja Katarynka podjęła się prac związanych dostępnością tych nagrań, a więc przygotowuje audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na PJM.
Rozmowy „Korzenie pamięci” pozwolą odbiorcom poznać powstańców warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiedzą się oni o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także prawach, jakimi kierowali się walczący. Słuchacze będą mogli też dowiedzieć się, czego oni się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć o nasz kraj.
Zainteresowani mogą zapoznać się z następującymi nagraniami:
- Rozmowa z Andrzejem Wroną, wnukiem Zdzisława Rąbińskiego o pseudonimie Rębacz. Andrzej Wrona to polski siatkarz, dziennikarz i ekspert sportowy. Link do nagrania: https://adapter.pl/kultura/korzenie-pamieci-rozmowa-z-andrzejem-wrona/.
- Rozmowa z Kingą Rusin, wnuczką Stefana Czyżewskiego o pseudonimie Kajtek. Rozmowę poprowadziła Karolina Sulej. Kinga Rusin to polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, aktywistka społeczna i przedsiębiorczyni. Link do nagrania: https://adapter.pl/kultura/korzenie-pamieci-rozmowa-z-kinga-rusin/.
- Rozmowa z Arturem Chmielewskim, który jest synem Henryka Jerzego Chmielewskiego. Henryk Jerzy Chmielewski był polskim grafikiem, rysownikiem i publicystą, autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, a także powstańcem warszawskim i Kawalerem Orderu Orła Białego. Link do nagrania: https://adapter.pl/kultura/korzenie-pamieci-rozmowa-z-arturem-chmielewskim/.
Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Katarynka