Posłuchaj kobiety z Republiki Sacha z Jakucji
Dom Spotkań z Historią i Fundacja Warszawa zaprasza do obejrzenia ośmiu rozmów z kobietami − cudzoziemkami mieszkającymi w Warszawie. W trakcie cyklu wywiadów Kinga Sochacka rozmawia z bohaterkami, zarówno o podobieństwach i różnicach kulturowych, jak i o ich życiu − za czym tęsknią, jak radzą sobie z emigracją.
Prowadząca pyta, z jakimi stereotypami muszą się mierzyć na co dzień i czym różni się ich funkcjonowanie od życia mam i babć. Bohaterką pierwszego odcinka jest Künnej Takaahaj, badaczka i popularyzatorka wiedzy na temat rdzennych ludów Syberii. Wywiadów można wysłuchać na profilu Domu Spotkań z Historią na YouTubie.
W pierwszym odcinku Kinga Sochacka rozmawia z Künnej Takaahaj z Republiki Sacha (Jakucja), która sama o sobie mówi: „jestem kobietą Sacha”. Szuka w innych kulturach podobieństw. Dużo się śmieje. Podkreśla, że w Syberii są cztery pory roku, a nie tylko zima. Angażuje się w projekty ekologiczne. Czuje się hybrydą, jak mówi: „jestem swoja na Alasce, u Samów w Norwegii czy w rezerwacie Indian Nawaho”.
Künnej Takaahaj przyjechała do Polski w 2008 roku za sprawą jakuckich prac polskiego zesłańca Wacława Sieroszewskiego. I została. Jest koordynatorką polsko-syberyjskiej grupy badawczej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
W kolejnych rozmowach wzięły udział: Galina Kazimirowskaya (Białoruś) — dyrygentka Wolnego Chóru (Volny Chor), Eri Mizutani (Japonia) — reżyserka i scenarzystka, Wika Solonitsyna (Ukraina) — psycholożka i coach, Senait Cieplińska (Erytrea) — założycielka Fundacji Adulis, Gianna Benvenuto (Urugwaj) — aktorka związana z grupą Studium Teatralne.
Rozmów można wysłuchać na stronie:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLoidKLBYx7jCChokbhJo0yR7OqpZ_8vuH,
https://www.youtube.com/watch?v=QYYb5jySQGQ&t=535s.
Źródło: Dom Spotkań z Historią