Treść artykułu

kobieta stoi tyłem w galerii, patrzy na obrazy, które wiszą na ścianach, jest ich dużo, wiszą bardzo blisko siebie

Posłuchaj dostępnych muzealnych opowieści

„Dostępne muzealne opowieści” to wirtualna galeria bez barier, która składa się z kilkudziesięciu eksponatów Muzeum Krakowa. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami mogą lepiej poznać zaprezentowane obiekty.

Galeria znajduje się na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/dostepne-muzealne-opowiesci. Znalazły się w niej 42 najważniejsze eksponaty. Wśród nich można odnaleźć obrazy, ryciny, rzeźby czy płaskorzeźby. Nie zabrakło również wyrobów rzemiosła, mebli, ludowych ubiorów, a także pamiątek po artystach. Wszystkie je łączy Kraków i historie związane z tym miastem.

Pracownicy muzeum każdy obiekt opatrzyli prezentacją multimedialną. Oprócz licznych fotografii pojawiają się tam także zbliżenia na różne detale. Ponadto eksponaty posiadają napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na PJM, audiodeskrypcję, a także tekst łatwy do czytania (ETR), również w wersji audio. Pliki z tymi nagraniami można ściągnąć pod linkiem: https://muzeumkrakowa.pl/etr-posluchaj.

Projekt „Dostępne muzealne opowieści” składał się z dwóch części. Pierwszą było szkolenie skierowane do wszystkich pracowników Muzeum Krakowa i jego oddziałów. Miało ono na celu uwrażliwienie muzealników na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Druga składała się z warsztatów, na których zespół 23 pracowników z działów edukacji uczył się, jak tworzyć dostępne materiały treściowe.

– Uczyliśmy się pisać audiodeskrypcje, teksty alternatywne oraz ETR-y, czyli teksty proste do czytania i zrozumienia. Przypominaliśmy sobie również co zrobić, żeby nasze materiały były dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu – powiedziała Katarzyna Bury, jedna z kuratorek wystawy.

Muzeum Krakowa posiada również tyflografiki oraz makiety dotykowe eksponatów. – Docieranie do osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień nie mogą w pełni korzystać z naszej oferty jest głęboką powinnością muzeum – dodał Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Krakowa w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, we współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash