Ponad 1000 inwestycji w zakresie dostępności
Popularyzacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami to był temat przewodni konferencji zorganizowanej w kwietniu w Toruniu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wydało już ponad 16 mld zł na inwestycje wdrażające dostępność w praktyce.
To była pierwsza z cyklu konferencji „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Wydarzenie zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach. Prowadzimy też liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych. Rozmawiamy o dostępności na wydarzeniach takich jak dzisiejsze – mówiła sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas spotkania.
Wiceminister wspominała również, że dwie ustawy o zapewnianiu dostępności były przełomem w myśleniu i kreowaniu postaw wobec dostępności w Polsce.
− Obecnie pracujemy już nad trzecią ustawą związaną z dostępnością, która przeniesie punkt ciężkości na zapewnianie dostępnych produktów i usług w sektorze prywatnym. Razem stanowić będą one całościowe ramy prawne dla poprawy sytuacji osób, które zmagają się z barierami i wykluczeniem – tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Już ponad 16 mld zł wydano na inwestycje, by wdrażać dostępność w praktyce. To środki transportu, dworce, szpitale, szkoły czy zabytki odnawiane i remontowane zgodnie z ideą dostępności. Takich rozwiązań jest już ponad 1000.
W kolejnej części konferencji głos zabrał przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których mówił o działaniach podjętych na rzecz dostępności w tej instytucji.
− Klienci poprzez PUE ZUS mogą składać elektronicznie wnioski przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. Osoby z niepełnosprawnością, podobnie jak wszyscy nasi klienci, mogą załatwiać sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu podczas e-wizyty. Nasza usługa dostępna jest też w języku migowym. Mogą z niej również skorzystać osoby z niepełnosprawnością słuchu, a także niewidzące i niedowidzące. Pomyśleliśmy też o osobach starszych i takich, które wymagają szczególnej opieki. Mogą one skorzystać z e-wizyty w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego. ZUS oferuje także swoim klientom mobilne punkty jako pomoc dla osób z ograniczeniami ruchowymi, urząd zakupił też 250 mobilnych i stacjonarnych pętli indukcyjnych dla osób niesłyszących – opowiadał Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Źródło: Program Dostępność Plus