Treść artykułu

Niewidoma dziewczyna uśmiechnięta siedzi na ławce w mieście

Pomyśl, zanim powiesz

„Słowa mają moc” to poradnik, jak pisać i mówić o osobach z niepełnosprawnościami. Zawiera on wskazówki dotyczące przedstawiania osób z niepełnosprawnościami w sposób wyważony i pełen szacunku, bez uprzedzeń i stereotypów. Warto się z nim zapoznać.

Na świecie żyje ponad miliard osób z niepełnosprawnością, to ok.15 procent populacji. Co więcej, wiele osób doświadcza niepełnosprawności na jakimś etapie swojego życia, z tych względów ważne jest tworzenie rzeczywistości bez barier, twierdzą inicjatorzy poradnika z Fundacji TAKpełnosprawni. Publikacja powstała na podstawie przewodnika wydanego przez ADA National Network, który został dostosowany do polskich realiów przez organizację.

Język może powielać stereotypy i promować uprzedzenia, a to, co mówimy tworzy rzeczywistość, warto więc posługiwać się poprawnymi, niewykluczającymi sformułowaniami. Co więcej, osoby z niepełnosprawnością często zwracają uwagę na to, że chcą być postrzegane, jak każdy inny człowiek, a nie pod kątem swojej niepełnosprawności. Poradnik może odegrać w tym swoją rolę. Można pobrać go ze strony: https://takpelnosprawni.pl/wp-content/uploads/2022/03/Poradnik_S%C5%82owa-maja%CC%A8-moc.pdf

Oto kilka wskazówek z publikacji:

Stawiaj człowieka na pierwszym miejscu.

Osoba z niepełnosprawnością to przede wszystkim człowiek. Etykietowanie osoby utożsamia ją z chorobą i może być lekceważące, odczłowieczające. Osoba nie jest niepełnosprawna. Osoba ma niepełnosprawność. Używaj języka, który stawia osobę na pierwszym miejscu.

Podkreślaj umiejętności, a nie ograniczenia.

Wybieraj słowa, które podkreślają to, co ludzie mogą zrobić, zamiast tego, czego nie mogą zrobić. Jest to wzmacniające.

Używaj neutralnego języka.

Nie używaj słów, które przedstawiają osobę jako bierną lub uwypuklają jej braki: ofiara, inwalida, ułomna, kaleka.”

 

JR/Centrum Komunikacji PZN