Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży
Pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana jest w Polsce na trzech poziomach referencyjnych. Każdy z poziomów dostosowany jest do potrzeb młodych pacjentów.
Dzieci i młodzież w kryzysie może liczyć na następującą pomoc:
I poziom – pomoc w warunkach ambulatoryjnych w poradni psychologicznej udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych.
Świadczenia te przeznaczone są dla dzieci oraz młodzieży do 21. roku życia. Osoby poniżej 18. roku życia powinny mieć zgodę opiekuna prawnego na korzystanie z tych usług. Nie jest tu wymagane skierowanie.
W zespole lub ośrodku młody pacjent może skorzystać z takich świadczeń, jak:
- porada psychologiczna diagnostyczna,
- porada psychologiczna,
- sesja psychoterapii indywidualnej,
- sesja psychoterapii rodzinnej,
- sesja psychoterapii grupowej,
- sesja wsparcia psychospołecznego,
- wizyta, porada domowa lub środowiskowa,
- wizyta osoby prowadzącej terapię środowiskową.
Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów: psychologa, psychoterapeutę oraz terapeutę środowiskowego.
II poziom – opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych. Tu również skierowanie dla pacjenta nie jest wymagane.
W przypadku potrzeby uzyskania porady lekarza psychiatry dziecko, nastolatka można skierować do:
- Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży − poradnia zdrowia psychicznego, w której realizowane są świadczenia ambulatoryjne przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów,
- Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, w którym w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i na Oddziale dziennym psychiatrycznym rehabilitacyjnym dla dzieci, realizowane są odpowiednio świadczenia ambulatoryjne i dzienne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych.
III poziom – ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej
W ramach oddziału psychiatrycznego dla dzieci i nastolatków realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Do świadczeń realizowanych w zakresie III poziomu referencyjnego wymagane jest skierowanie. Rodzic dostanie je od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub z prywatnego gabinetu lub postanowieniem sądu. W stanie nagłego zagrożenia życia rodzic może zgłosić się z dzieckiem do ośrodka III poziomu referencyjnego (szpitala) bez skierowania.
Zwykle młody pacjent zostanie skierowany do oddziału najbliższego miejsca zamieszkania, a czasami do miejsca, w którym akurat przebywa (np. podczas wakacji).
Placówki, w których prowadzone jest leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży można znaleźć w wyszukiwarce: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/ oraz na stronie: https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci
Źródło: NFZ