Polsko, nie ślepnij! – Światowy Tydzień Jaskry
9 marca br. odbyła się konferencja prasowa w związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w br. przypada na 12–18 marca. To już VII edycja akcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” pod hasłem „Polsko, nie ślepnij!”.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała jaskrę za chorobę społeczną. Jest ona główną i najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach cywilizacyjnie rozwiniętych. Na świecie cierpi na tę chorobę ok. 68 mln osób, a ok. 7 mln jest niewidomych z jej powodu. Z szacunków epidemiologicznych wynika, że w Polsce jest najprawdopodobniej ok. 800 tys. chorych na jaskrę.
W dniach 12–18 marca osoby, które przynajmniej rok nie badały wzroku będą mogły bez skierowania poddać się bezpłatnym badaniom w tym kierunku. Polski Związek Niewidomych bierze również udział w tej kampanii. W akcję zaangażowało się 65 gabinetów, czyli 36 miast na terenie całej Polski. Najdogodniejszą dla siebie placówkę można odnaleźć na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Wśród dostępnych miejsc, które świadczą tę usługę, jest też Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN. Pacjenci proszeni są o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt.
– Po raz kolejny wspólnie postaramy się bezpłatnie przebadać pod kątem jaskry jak największą liczbę osób. W zeszłym roku było ich ponad 2 tys. – powiedziała prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
W pierwszej (wykładowej) części spotkania poruszono takie tematy, jak: epidemiologia jaskry w Polsce, wytyczne jej leczenia, przestrzeganie zaleceń lekarskich, odpowiednia współpraca lekarza z pacjentem czy przekazywanie wiedzy nt. choroby i stosowania leków. Eksperci w dziedzinie nauk medycznych opowiedzieli o operacjach mikroinwazyjnych, a także współczesnych zabiegach laserowych stosowanych w leczeniu jaskry. W drugiej części udział wzięli zaproszeni goście, a także sami pacjenci.
Specjaliści zgodnie uznali, że zarówno edukacja, wiedza nt. choroby, jak i profilaktyka całego społeczeństwa to najważniejsze aspekty, na które trzeba stale zwracać uwagę.
Więcej informacji o tym wydarzeniu dostępnych jest tutaj: https://www.tydzienjaskry.pl/.
O poprzedniej edycji i chorobie pisaliśmy na stronie: https://pzn.org.pl/konferencja-polscy-okulisci-kontra-jaskra/.
Z roku na rok rośnie liczba dostępnych miejsc dla pacjentów, którzy chcą przebadać wzrok w kierunku jaskry. W tym roku jest ich 2062. Teraz i ty możesz skorzystać z tej szansy!
IJ/Centrum Komunikacji PZN
Fot. Unsplash